Tıraş Sonrası Cilt Bakımı

Tıraş sonrası cilt bakımı, en az tıraş kadar önem taşıyan bir konudur. Cildi doğru ürünlerle yatıştırmak, hassasiyetin önüne geçmek için önemlidir. Bunun için cildi tanımak ve gerektiği zaman, doğru ürünü kullanmak gerekir. Peki, erkek cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Doğru Tıraş Yöntemi

Pürüzsüz, hasarsız ve estetik bir cilt görünümü için doğru tıraş yöntemi tercih ettiğinizden emin olmanız gerekir. Özellikle her gün tıraş olmak durumunda kalan erkekler için bu ipuçları oldukça önem taşır.

 • Tıraş öncesi nemlendirme: Tıraş olmadan önce cildinizi nemlendirerek tıraş bıçağının daha kolay hareket etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Tıraş köpüğü kullanın: Tıraş esnasında uygun bir tıraş köpüğü kullanarak kayganlığı arttırmanız mümkündür. Doğal içerikli ürünleri tercih etmeye özen gösterin.
 • Sıcak su tercih edin: Tıraş esnasında sakalları sıcak su ile yıkamak, cildin ve kılların yumuşamasına yardımcı olur. Bu da daha kolay bir tıraş sağlar.
 • Tıraş bıçağını sık değiştirin: Kör bıçakla tıraş olmak, cildiniz için yapabileceğiniz en kötü uygulamalardan biridir. O nedenle birkaç kullanımda bir tıraş bıçağını değiştirmeye özen gösterin.
 • Tıraş bıçağını sık durulayın: Tıraş esnasında tıraş bıçağını durulamayı unutmayın. Sık sık durulama yaparak her defasında temiz ve kaygan bir kullanım sağlayabilirsiniz.
 • Sakin hareket edin: Tıraş olurken cildi hasara uğratmamak adına yavaş ve emin adımlarla hareket etmek faydalı olacaktır.
 • Size uygun yönü tercih edin: Tıraş olurken kılların çıkış yönüne mi yoksa tersine mi tıraş olmak gerektiğini merak ediyorsanız, size en rahat gelen yöntemi uygulayın. Kıl yönüne göre uygulama ile ilgili bir kural olmadığını unutmayın.
 • Boyun kısmını en son tıraş edin: Boyun ve çene kısmında bulunan kıllar, yanaklara oranla daha sert yapıdadır. Bu nedenle tıraş köpüğünün daha uzun süre temas etmesi gerekebilir. Boyun ve çene kısmının tıraşını en sonra bırakarak daha kolay bir tıraş sağlayabilirsiniz.
 • Tıraş sonrası cilt bakımı uygulayın: Tıraştan sonra cildinize bakım uygulayarak hassasiyeti ve tahrişi en aza indirin.

Tıraş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Tıraş, cildin kurumasına, tahriş olmasına ve yanmasına neden olabilmektedir. Bu olumsuzlukları en aza indirmek için tıraş sonrası cilt bakımı uygulamanız gerekir. Böylece hem ciltteki tahribatı önler, hem de cildin ihtiyacı olan yağ ve nemi kazandırabilirsiniz.

 • Tıraş sonrası cildi soğuk su ile yıkayın: Soğuk su, ciltteki gözeneklerin kapanmasını sağlar. Böylece cildin doğal işleyişine daha kolay kavuşması sağlanır. Gerekirse cilde soğuk kompres de uygulayabilirsiniz.
 • Tıraş sonrası alkol içeren ürün kullanmayın: Alkol içeren cilt ürünlerini cilde uygulamak oldukça yanlış bir tercihtir. Alkol, ciltteki faydalı bakterilerin de ölmesine neden olabileceği için zarar gören hücrelerin iyileşmesini zorlaştıracaktır.
 • Doğal içerikli ürün tercih edin: Tıraş sonrası cilt bakımı için tercih edeceğiniz ürünlerin doğal içerikli olması, uzun vadede büyük fayda sağlayacaktır. Cilde ne kadar az kimyasal madde temas ederse, cilt sağlığı da o denli kuvvetli olur. Bu nedenle doğal yağlarla yapılmış ürünleri tercih etmek doğru olacaktır.
 • Erkek yüz maskesi uygulayın: Tıraş sonrası cilde doğal yüz maskeleri uygulayarak cildin yatışmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıda erkek yüz maskeleri yer almaktadır.

Erkek Yüz Maskesi

Nişasta Maskesi: 1 tatlı kaşığı mısır nişastasını bir miktar su ile karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra, tıraş sonrası cildinize uygulayabilirsiniz. Bu maske ciltteki tahribatın önüne geçerek cildin yatışmasına yardımcı olur.

Bal maskesi: Doğal balı tıraş sonrası cildinize uygulayarak 10 – 15 dakika bekletebilirsiniz. Bu maske, tahriş olan cildin bakteriden arınmasını sağlayarak iyileşmesine yardımcı olur.

Doğal yağ maskesi: Uçucu yağlar ile sabit yağları karıştırarak doğal cilt serumu elde edebilirsiniz. Buna örnek olarak birer tatlı kaşığı doğal zeytinyağı ile organik çay ağacı yağı karıştırılabilir. Daha sonra tahriş olan cilde uygulama yapılır.

Elma sirkesi: Elma sirkesini aynı miktarda su ile karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz. Ciltteki zararlı bakterilerin yok edilmesinde oldukça etkili olan elma sirkesi, cildin pH seviyesini de dengeler.