Siyah Havuç Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Siyah Havuç Sabunu Nedir?

Siyah havuç sabunu, etken madde olarak siyah havuç kullanılarak yapılan bir sabun çeşididir. Siyah havuçtaki beta-karoten ve antioksidan özelliklerden faydalanmak için siyah havuç sabunu kullanmak cilt için sağlıklı olacaktır. Siyah havuç halk arasında mor havuç olarak da adlandırılmaktadır. Mor havuç sabunu olarak da bilinen siyah havuç sabunu hem cilt, hem de saç için oldukça etkili bir sabundur.

Siyah havuç sabunu, içeriğindeki doymamış yağlar sayesinde cildin ihtiyacı olan özellikleri sağlayabilmektedir. İçerisine çeşitli kimyasalların karıştırılmadığı, doğal şekilde üretilen siyah havuç sabunu, cilt için oldukça faydalıdır.

Siyah havuçtan azami fayda sağlamak adına geliştirilen siyah havuç sabunu, cilt sağlığı açısından oldukça etkilidir. Siyah havuç sabunu, antioksidan özelliğe sahiptir. Bu da anti-aging özellikte olmasını sağlar.

Siyah havuçtaki vitamin ve mineraller siyah havuç sabunu içerisinde yer alır. Böylece cilt için gerekli olan vitamin ve mineraller, sağlıklı beslenmenin yanı sıra, doğal sabun kullanımı ile de sağlanabilir.

Siyah havuç sabunu kullanmadan önce, sabun içeriğinde zehirli kimyasalların olmadığından emin olmak gerekir. Parfüm (esans), SLS (köpürtücü), sentetik renklendiricilerin kullanıldığı sabunlar yerine, doğal ve el yapımı sabunlar tercih edilebilir.

mor havuç sabunu

Siyah Havuç Sabunu Faydaları Nelerdir?

  • Siyah havuç sabunu, güçlü bir anti-aging sabundur.
  • İçeriğindeki yüksek antioksidan sayesinde serbest radikallerle savaşarak cildi yaşlanma belirtilerine karşı korur.
  • Siyah havuç sabunu bol miktarda beta-karoten içerir. Bu da cildin elastikiyet kazanması açısından önemlidir.
  • İçerdiği A,C ve K vitaminleri sayesinde hücre oluşumunu destekler.
  • Ciltteki iltihaplanmayı durdurmaya yardımcı olur.
  • Siyah havuç sabunu anti-bakteriyel özelliktedir. Böylece cildi mikroplara ve bakterilere karşı koruyarak cilt hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Ciltteki ödemin atılmasına yardımcı olur.
  • Ciltteki yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  • Hücre onarımını sağlayarak kırışıklık gibi etkileri azaltır.

Siyah Havuç Sabunu Cildi Kurutur Mu?

Siyah havuç sabunu, doğru şekilde formüle edilmişse cildi kurutmamaktadır. Bunun için içeriğinde insan sağlığına zararlı kimyasalların bulunmamasına dikkat etmek gerekir.

Doğal ve el yapımı olan siyah havuç sabunu tercih etmek faydalı olacaktır. Böylece sabun içeriğindeki gliserin, sabundan ayrıştırılmadığı için cildi kurutma etkisi bulunmayacaktır.

Siyah Havuç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Siyah havuç sabunu suyla köpürtüldükten sonra cilde uygulanır. Dilerseniz bir dakika kadar ciltte bekletebilirsiniz. Daha sonra ılık su ile cilt durulanır. Sabunu her gün kullanmak mümkündür.

Siyah Havuç Sabunu Zararları Nelerdir?

Siyah havuç sabunu, kaliteli yağlarla ve doğru bir formülle üretildiği takdirde cilt için herhangi bir yan etki barındırmaz. Ancak siyah havuca alerjisi olan kişiler, siyah havuç sabunu kullanmamalıdır.

Doğal siyah havuç sabunu bebekler, hamileler ve emziren anneler için de uygun bir sabundur.