Kastil Sabunu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kastil sabunu, 17. yüzyılda İspanya’nın Kastilya bölgesinde geliştirilmiş bir sabun çeşididir. Temel yağ olarak zeytinyağı muhakkak içeriğinde bulunur. Buna ek olarak hint yağı ve Hindistan cevizi yağı ile sabun zenginleştirilir. Böylece sabuna nemlendirici, besleyici ve temizleyici özellikler yüklenmiş olur.

Kastil sabunu, içeriğinde hiçbir sentetik kimyasal bulunmayan, zeytinyağlı sıvı sabundur. Günlük el-yüz temizliği için kullanılır ve bebeklerin dahi kullanımına uygundur. Akneli ciltler için uygun bir temizleyicidir.

Evdeki bitkilerin bakımını da kastil sabunuyla yapmak mümkündür. 100 ml fısfıs şişe içerisine 1 tatlı kaşığı kadar sıvı kastil sabunu ekleyip karıştırdıktan sonra bitkilerin yapraklarına püskürtebilirsiniz. Bu işlem, özellikle böcek saldırısına uğramış, yorgun bitkileri zararlılardan korumak için uygulanır.

kastil sabun

Kastil sabunu mutfakta da kullanılabilir. Özellikle ellerinde egzama, kuruluk, sedef, mantar bulunan kişilerin bulaşık temizliğinde sentetik deterjanlar kullanmamaları gerekir. Sentetik deterjanlar cildi daha da tahriş eder. Bunun yerine doğal içerikli bir sabun kullanmak doğru olacaktır. Kastil sabunu, elde bulaşık yıkamak için uygundur.

İçeriğinde köpürtücü (SLS), koruyucu (paraben), esans (parfüm) bulunmaz.

Kastil sıvı sabunsivilceli yüz için de tercih edilebilir. Zeytinyağlı sıvı sabun olması sebebiyle sivilceli cildin yatışmasına yardımcı olur. Özellikle biberiye, limon veya lavanta uçucu yağlı kastil sabunlar sivilce ve sivilce izi gibi cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Doğal içeriğe sahip sıvı kastil sabunu için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Jardin Naturel Kastil Sabun