Dünyada En Popüler Cilt Maskesi Malzemeleri

Google’a göre, dünya kadınları yüz maskeleri konusunda oldukça takıntılı. Bunu Google üzerine yapılan aramalardan daha net anlamak mümkün. Dünyanın hemen her ülkesinden “yüz maskeleri” tarifleri oldukça ilgi görmekte. Bu yüz maskeleri doğal ve bitkisel içerikli oldukları için mutfak kültürüyle de bir bağlantısı oluyor elbet.

Her ülkenin mutfağında sıklıkla kullandığı bir baharat, meyve ya da bitki bulunmaktadır. Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde ise bu sektör oldukça ileri seviyelere ulaşmayı başarmıştır. Salyangoz maskesi, panda şekilli maske gibi maskeler bu bölgelerde oldukça rağbet görmektedir.

Kadınların sınırları aşarak bambaşka malzemelerden cilt maskeleri oluşturmaları yüzyıllardır süregelen bir konu. Peki, cilt maskesi için hangi ülkede hangi malzeme daha sık tercih ediliyor?

Türkiye: Gül suyu

Ülkemizde birçok alanda kullanılan gül suyunun cilde olan faydaları da oldukça fazladır. Doğal ve gerçek gül suyu stresi azaltmak, derideki enfeksiyonları engellemek, cildin sebum üretimini kontrol altına almak gibi pek çok fayda sağlamaktadır.

Ciltteki pH seviyesinin dengelenmesinde de etkili olan gül suyu, direkt olarak cilde sürülebileceği gibi kil, pirinç unu, mısır nişastası gibi malzemelerle karıştırılarak da uygulanabilir.

Fas: Kil

Doğanın bir parçası olan kil, cilt güzelliğini destekleyen malzemelerden biridir. İçeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde cildin beslenmesini ve nemlenmesini sağlar. Ciltteki yağ salgılanmasının kontrol altına alınmasında da oldukça etkili bir malzemedir. Kil, çeşitli malzemelerle ıslatılarak cilde uygulanabilmektedir.

Faslılar, kilin mineral dolu bir sabun olduğunu öne sürmektedir. Bu da ciltteki siyah noktaların giderilmesinde etkili olur. Cildin nemlenmesini de sağladığı için yumuşak ve ipeksi bir sonuç ortaya çıkarmayı başarmaktadır.

Hindistan: Zerdeçal

Hindistan’da yemeklerde sıklıkla tercih edilen zerdeçal, yüz maskeleri için de vazgeçilmez bir malzemedir. Zerdeçalın içeriğinde bulunan yüksek orandaki C vitamini, cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Bu da cildin daha geç yaşlanmasını sağlar. Zerdeçalın içeriğinde bulunan E vitamini ise, göz altındaki morlukların iyileştirilmesinde etkilidir. Aşağıdaki zerdeçal maskesi cildi güzelleştirmek için uygulanabilir.

  • 1 yemek kaşığı nohut unu
  • 1 çay kaşığı zerdeçal
  • 2 tatlı kaşığı yoğurt

Bu üç malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra temiz cilde uygulamak, 20 dakika beklettikten sonra da yıkamak yeterli olacaktır.

Henna leaves with powder on ceramic bowl over white background

Senegal: Kına

Kına her ne kadar renginden dolayı cilt maskesi olarak tercih edilemeyecek gibi dursa da, renksiz kınalar Senegalli kadınlar için vazgeçilmez cilt bakım kaynağıdır. Gerçek kına, bitki yaprağından elde edilir. Renksiz yapıdaki bu kınanın cilde faydaları ise oldukça fazladır. Çeşitli bakterilerin ve mikrobun ciltten uzaklaşması için kına maskesi uygulamak doğru bir tercih olacaktır.

Senegalli kadınlar renksiz kınayı limon suyu, üzüm suyu ya da balla karıştırarak ciltlerine uygulamaktadırlar. Bu uygulama cildin nemlenmesini sağlayarak pul pul dökülmeleri de engeller.

ABD: Kömür

Amerikalılara göre içeriğinde kömür bulunan cilt maskeleri, cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin sağlanmasında oldukça etkilidir. Doğal cilt maskesi olarak kömür maskesi uygulaması, cildin parlaklık ve ışıltı kazanmasını sağlar.

Kapkara kömürün cildi beyazlatma düşüncesi her ne kadar kişiyi çelişkiye düşürse de, kömürün ciltteki kirleri bir mıknatıs gibi çekmesi sonucun başarılı oluşunu etkilemektedir. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde sebum üretimini dengede tutmayı başaran kömür maskesi, gözeneklerin sıkılaşmasında da etkili olmaktadır.

Fransa: Eczane Reçeteleri

Evet, Fransızlar için vazgeçilmez cilt maskesi malzemesi eczanelerde hazırlanan reçetelerdir. Cildinizi dinleyin ve neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışın, diyen Fransız güzellik uzmanları; eczanede gramı gramına hazırlanan reçetelerin cilt için yeterli olacağını düşünmektedirler.

Bitkilerin ve meyvelerin gücünden yararlanmak için de içeriğinde bitki veya meyve özleri bulunan dermokozmetik ürünler tercih edilmektedir.

Arjantin: Çamur

Arjantinli güzellik uzmanlarına göre çamur, cilt için sihirli bir dokunuştur. Doğadan gelen çamuru cilde sürmek, cildin ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır. Çamur, içeriğinde bol miktarda mineral barındırır. Bu da cildin beslenmesi için yeterlidir. Cildi çamur ile beslemek ölü hücrelerden arınmayı ve cildin canlılığını korumasını da sağlamaktadır.

Rusya: Süt ürünleri ve bitkiler

Ruslar cilt maskeleri olarak çoğunlukla yulaf, süt, bal yumurta gibi malzemeleri kullanmaktadırlar. Bunun yanı sıra buzdolabını açtığınızda karşınıza çıkan bir sebze, meyve ya da süt ütünü cilt maskesi yapmak için yeterli olacaktır. Salatalık, yoğurt, domates, elma sirkesi, kabartma tozu, çeşitli bitkiler, chia tohumu Ruslar için cilt maskesi malzemeleridir.

Cildin ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri farklı meyve ve bitkilerden elde etmeyi başaran Ruslar, cildi nemlendirmek ve temizlemek için de doğal yöntemlere başvurmaktadırlar.

Japonya: Kalıp maskeler

Japonlar için faydalı olan bir malzeme ilk olarak işlemlerden geçirilerek kalıba dökülür. Bu sebeple yüz şeklinde maskeler üretilir. Yalnızca gözlerin, burun deliklerinin ve dudakların açıkta kaldığı bu maskeler pek çok içerikte üretilmektedir.

Japonya her ne kadar nemli bir ülke olsa da tüm gün camları dahi açılmayan plazalarda çalışmak, cildin zamanla kurumasına neden olmaktadır. Bu kalıp maskeler çoğunlukla cildi nemlendirme amacıyla uygulanır. Uygulaması kolay olduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.