Cildinizi Pirinç Maskesi İle Güzelleştirin

Pirinç maskesi, cildi temizlemeye ve cilt tonunu açmaya yardım eden bir uygulamadır. Ancak pirinçleri olduğu gibi cilt maskesinde kullanmak mümkün değildir. Bunun yerine pirinç unu veya pirinç suyu devreye girer. Bu işlem ile kaplıcalara gitmeye gerek kalmadan cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz.

Pirinç maskesinin tarihi yıllar öncesine dayanır. Beyaz tenli olmalarıyla dikkat çeken Asyalı kadınlar, tarlada işlerini bitirdikten sonra yüzlerini yıkamak için su bulamayıp, pirinçlerin bekletildiği suyu kullanırlar. Gün boyu güneşin alnında çalışmalarına rağmen ciltlerinde kararma olmayan bu kadınların, pirinç suyu ile ciltlerini beyaz tuttukları fark edilmiştir. Siz de cilt beyazlatmak için pirinç maskesi tarifi uygulayabilirsiniz.

Pirinç Unu Maskesi Yapılışı

Pirinç unu ile cilt renginin açılması için aşağıdaki pirinç maskesi tarifini deneyebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 • Bir miktar içme suyu

Yapılışı

Pirinç unu cam kaseye koyulur. Üzerine yavaş yavaş su ilave edilerek kıvam alması sağlanır. Kremsi bir kıvam elde ettikten sonra hazırlanan karışım temiz cilde sürülür. Yaklaşık 20 dakika kadar, kuruyana dek, ciltte bekletilir. Ardından ılık suyla yıkanır.

Pirinç Suyu Maskesi Yapılışı

Cildi pirinç suyu yardımıyla beyazlatmak mümkündür. Bunun için aşağıdaki cildi beyazlatan pirinç maskesi uygulanabilir.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 2 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

Pirinçler suda haşlanır ve ardından süzülür. Süzülen su ılıdıktan sonra cildi temizlemek ve cilt tonunu açmak için kullanılabilir. Bunun yanı sıra pirinçleri süte ekleyip kaynatmak ve içerisine bal eklemek de ayrı bir maske oluşturur. Pirinçler kaynayan sütün içerisinde balla birlikte iyice yumuşar. Daha da kıvam alması için iyice karıştırılarak ezilmeleri sağlanır. Ardından temiz cilde sürülür ve 15 – 20 dakika kadar ciltte bekletilir. Son olarak ılık suyla yıkanarak temizlenir.

Pirinç Maskesi Kaç Günde Bir Yapılır?

Pirinç maskesi tarifi haftada 1 defa uygulanabilir. Cildi hassas ve kuru olan kişiler pirinç maskesini daha seyrek uygulayabilirler. Pirinç maskesinin faydasını ikinci ayın sonunda görmeye başlarsınız. Bu sebeple düzenli olarak uygulanmasında fayda olacaktır. Doğru teknikle, periyodik olarak uygulanan doğal maskeler cildin kalıcı olarak güzelleşmesini sağlar. Bunun için sabırlı ve düzenli olmak faydalı olacaktır.

Pirinç Maskesi Hangi Cilt Tipine Uygundur?

Pirinç maskesi her cilt tipine uygun bir maskedir. Ancak pirincin cildi kurutma özelliği bulunduğu için kuru cilt tipine sahip olan kişiler haftada bir uygulamak yerine, 10 günde bir uygulayabilirler. Yağlı cilt tipine sahip kişiler ise haftada 1 ya da 2 defa pirinç maskesi uygulayabilirler. Cilt tipi hassas olanlar ise bu maskeyi yüzlerine uygulamadan önce ciltlerinin bir kısmında deneyerek reaksiyon oluşup oluşmadığını gözlemleyebilirler.

Pirinç Maskesinin Cilde Faydaları

Pirinç, mutfak kültürümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır. Mutfağın yanı sıra cilt güzelliğinde de pirinç kullanımı oldukça önem taşır. Cildi pirinçle güzelleştirmek, cildin beyazlamasını ve canlanmasını sağlar. Pirincin tüm nimetlerinden faydalanmak adına pirinç maskesi, pirinç unu maskesi, pirinç suyu maskesi gibi tarifler dikkate alınmalıdır. Pirinç maskesinin cilde faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Pirinç, suyla birleştiği zaman açığa çıkan fitik asit, cilt beyazlatma uygulamalarında tercih edilir. Fitik asit, ölü hücrelerin deriden uzaklaştırılmasında da oldukça etkilidir.
 • Pirin suyu maskesi, peeling etkisi oluşturur.
 • Pirinç maskesi güneş lekelerinin ve sivilce izlerinin giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Cilt renginin 1 – 2 ton açılmasını sağlar.
 • Ciltteki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesi sağlanır.
 • Temizlenen gözeneklerin sıkılaşmasında etkilidir.
 • Cildi yaşlanma etkilerine karşı korur.
 • Cilde sağlık, canlılık ve tazelik kazandırır.