Bitkilerden Yağ Elde Etme Yöntemleri

Bitkilerden Yağ Elde Etme Yöntemleri

Bitkiler, doğada sağlıklı bir şekilde hayatta kalmak için farklı bileşenlere sahiptirler. Bu bileşenleri belli yöntemlerle elde ederek kozmetik ve gıda sektöründe kullanmak mümkündür.

bitkisel yağlar
bitkisel yağlar

Bitkilerden yağ elde ederken en sık kullanılan yöntemler;

  • Distilasyon (Damıtma)

Buhar, su veya her iki yöntem de uygulanabilir. Turunçgiller haricindeki uçucu yağlar distilasyon yöntemi ile elde edilir. Topikal uygulamada seyrelterek kullanılmalıdırlar. Dahili tüketimi tehlike sonuçlar doğurur.

  • Soğuk sıkım

Sabit/baz/taşıyıcı yağ olarak bilinirler. Seyreltme işleminde taşıyıcı görevi görürler. Soğuk presleme yöntemi ile elde edilirler. Isıl işlem kullanılmadığı için yağ asitlerinin kimyası bozulmaz. Gıda tüketimine uygundur. En sık kullanılan soğuk sıkım sabit yağ zeytinyağıdır.

  • Maserasyon

Fransızca kelime olan maserasyon, bitki kurularının yağda soğuk şekilde demlendirilmesi işlemidir. Demlenme sırasında bitkinin şifalı özleri yağa nükseder.

 

jardin naturel

Bitkilerden Ekstrakt Elde Etme Yöntemleri

Bitkilerden yağ dışında farklı sıvılar elde ederek de faydalanmak mümkündür. Bunun için en sık kullanılan ekstraksiyon yöntemler;

  • İnfüzyon

Bitki kurularının temiz içme suyunda demlendirilmesi işlemidir. Çiçek ve yaprakların üzerine kaynar su ilave edilip 10-15 dakika bekletilir ve süzüldükten sonra kullanıma uygundur.

  • Maserasyon

Demleme işleminin kaynar su yerine soğuk su ile yapılmasıdır. Özellikle nane, biberiye gibi içerisinde uçucu bileşenler bulunan birkilerde tercih edilir. Uçucu bileşenler sıcağa maruz kaldığında yok olur.

  • Dekoksiyon

Bu da suda demleme işlemidir. Ancak bu yöntem bitkinin kök, kabuk, tohum gibi droglarına uygulanır. Çelik bir cezvede yarım saat kadar suyla kaynatma işlemidir.

  • Tisane

Kuru bitkilerin sıcak suyla demlendirilmesidir. Her gün tükettiğimiz çay (Camellia sinensis) buna örnektir. Çoğunlukla tıbbi değeri göz önünde bulundurulmaksızın keyif için tüketilir. Ancak detoks çayları tıbbi tizanlar kategorisinde yer alır.

  • Gliserat

Bitki kurutulmuş çiçek ve yapraklarının bitkisel gliserinde, 4 hafta kadar, demlendirilmesi işlemidir. Bu süre zarfında bitkinin özleri gliserine nüfuz eder. Gliserin güçlü bir humektan (nem tutucu) madde olduğu için tonik, krem, serum gibi kozmetik ürünlerinde sıklıkla tercih edilir.

  • Tentür

Bitkinin sirke, alkol ya da alkol-su karışımında, 4 hafta kadar, bekletilmesi işlemidir. Bu süre içerisinde bitkinin etken maddeleri çözücü maddeye geçer. Bu yöntemle elde edilen ekstraksiyonların raf ömrü oldukça uzundur.

 

Yöntemlerin biri diğerinden üstün değildir. Her yöntemin avantaj ve dezavantajları bulunur. Önemli olan o bitkiye en uygun olan yöntemi kullanmaktır.

Doğal cilt bakım ürünlerinde ise bu şifalı bitkisel özler kullanılır. Bir bitkinin farklı yöntemlerle yağları elde edilebilir. Satın alırken etiketini okumayı veya üreticisinden, nasıl üretildiği bilgisini de almayı unutmayın.