Aynısefa Yağı Nasıl Yapılır? Maserasyon Yöntemi Nedir?

Maserasyon, bitki kurularının taşıyıcı bir yağ içerisinde demlendirilmesi işlemidir. Aynısefa yağı da maserasyon yöntemiyle elde edilir. Aynısefa yaprakları, zeytinyağında belli koşullarda demlendirilir.

jardin naturel

Taşıyıcı yağ olarak çoğunlukla zeytinyağı tercih edilir. Bunun sebebi zeytinyağının hem iyi bir çözücü, hem de kolay ulaşılabilir olmasıdır. Ancak farklı taşıyıcı yağlar da tercih edilebilir. Bunlara örnek verecek olursak tatlı badem yağı, aspir yağı, jojoba yağı, kuşburnu çekirdeği yağı…

jardin naturel

Taşıyıcı yağ seçerken yağın soğuk sıkım olmasına dikkat etmek gerekir. Yüksek sıcaklığa maruz kalan yağların yağ asitleri hasar görür. O nedenle soğuk sıkım bir yağ tercih etmek idealdir. Zeytinyağı kullanılacaksa asit oranı düşük, ilk hasat zeytinyağı kullanılabilir.

Zeytinyağının kendine has kokusu herkes için rahatlatıcı olmayabilir. Daha kokusuz bir aynısefa yağı yapmak istiyorsanız tatlı badem ya da jojoba gibi kokusu olmayan taşıyıcı yağları tercih edebilirsiniz.

Aynısefa yağının yanısıra maserasyon yöntemiyle papatya yağı, sarı kantaron yağı, lavanta yağı… gibi maserat yağlar da yapabilirsiniz.

jardin naturel

Maserayson Nasıl Yapılır?

Maserayon yönteminin pek çok geleneksel ve modern yöntemleri mevcut. Ancak temelde var olan, kullanılan taşıyıcı yağın belli bir ısıya (çok yüksek olmayan) maruz kalması. Böylece ısıyla birlikte bitkideki terapötik bileşenler yağa geçiyor. Isı kaynağı olarak güneş de kullanılıyor, su buharı da. Güneş kullanılacaksa direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalı. O nedenle kavanozun etrafı ışık geçirmeyecek bir malzemeyle sarılmalı. Ve 3-4 hafta bu şekilde güneşte bekletilmeli. Birkaç günde bir kavanoz karıştırılarak altüst edilmeli.

Su buharı kullanılacaksa öncelikle kavanozun içine su kaçmamasına dikkat edilmeli. Sıcaklığın ortalama 45 derecelerde seyretmesi gerekir. 50 derecenin üstü yağ asitlerini hasara uğratır. 40 derecenin altı ise yeterli bir sıcaklık değildir. Bu noktada termometre ile çalışmak gerekiyor. Elektrikli bir ocak kullanımı ise ısı kontrolünü sağlamaya olanak tanıyor. Yaklaşık 6-8 saat sonra bitkinin özleri yağa geçmiş olacaktır.

Her iki yöntemin de avantaj ve dezavantajları var. Doğal ısı kaynağı kullanmak akla yatsa da güneşte bekletirken çok yüksek derecelere ulaşmadığından emin olmak gerekir. Ve daha uzun süren yöntemdir.

jardin naturel

Maserasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Kullanılan kavanoz steril edilmeli.
• Kullanılacak bitkiler taptaze olmamalı. Taze bitkiler bir miktar nem barındırır. Bu nem ise yağın bakteri oluşturmasına neden olur.
• Kuru bitki kullanmak idealdir. Taze bitki kullanılacaksa 2-3 gün bez üzerinde hafifçe soldurulmalı.
• Yağ bitkiyi tamamen kaplayacak ölçüde kullanılmalı. Bitki yağın üstünde kalmamalı.
• Sıcaklık 50 derecenin üstüne çıkmamalı.
• Masere edilen yağ süzüldükten sonra tekrar maserasyon için kullanılabilir. Böylece yağın terapötik etkisi artar.
• Maserat yağı süzdükten sonra %1 oranında saf E vitamini eklemek yağın raf ömrünü uzatır.
 Maserat yağlar 6-12 ay kadar raf ömrüne sahiptir. Ağzı sıkıca kapalı şekilde serin ve kuru yerde saklanmalı.