Aromaterapi Mumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Mum 5000 yıllık ihtişamlı bir geçmişe sahiptir. İlginç olan ise binlerce yıl öncesinden kalıp da bugün hala popülerliğini bu derece koruyabilen başka bir maddenin olmamasıdır.

Kokulu mumlar hoş bir ortam yaratmak için en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Vanilya, portakal, lavanta kokularıyla süslenen mumlar hem ortamın atmosferini düzenler hem de enerjiyi yükseltmek için tercih edilir. Ancak ne yazık ki sentetik maddelerle üretilen endüstriyel mumlar, içeriklerinde ciddi alerjenler ve zararlı bileşenler barındırmaktadır.

İç Hava Kalitesi (İHK) kapalı ortamlardaki havanın kalitesini gösteren bir ölçüttür. Kötü İHK o ortamda bulunan kişilerdeki üretkenlik seviyesini düşürür; hastalıkların çoğalmasını tetikler. İyi İHK ise ortamdaki havanın sağlıklı şekilde solunabileceğini gösterir. Özellikle okul, hastane, iş yeri, çocuk odası, çalışma odaları gibi ortamlarda iç hava kalitesinin önemi büyüktür. Bu gibi ortamlarda havadaki kalite kişinin çalışma verimini, üretkenliğini, pozitif düşünebilmesini ve tasarım gücünü etkilemektedir.

Kokulu mumlar ise sentetik yapıları nedeniyle İç Hava Kalitesi’ni olumsuz şekilde etkiler. Yanan sentetik mum, havaya zararlı moleküller bırakır. Bu zararlı moleküller solunduğunda vücuda yerleşerek toksik yük oluştururlar. Bunun yanı sıra kokulu mumlar yanmadıklarında dahi havaya toksik madde bırakabilmektedir. Hoş kokularıyla cezbeden sentetik mumlar, parafinden fitile, esanstan boyaya kadar sağlık için tehdit oluştururlar.

aromaterapi mumu

soya mumu

 

soyalı mum

 

PARAFİN MUMU

Mumlar çoğunlukla petrol yan ürünü olan parafinden yapılmaktadır. Parafin, petrolün kalitesini arttırmak için petrolden ayrılan atık kısımdır. Günümüzde başta vazelin olmak üzere pek çok cilt ürünlerinde ve mumlarda kullanılır. Bugün bebek yağlarında bile parafin yer alır. Ancak bilinçli tüketiciler olarak içeriği temiz ürünler kullanmaya dikkat etmek gerekir. Bunun için etiket okumaya özen gösterilmelidir.

Parafin mumu yakıldığı zaman havaya benzen, aseton, tolüen başta olmak üzere pek çok uçucu organik bileşikler (VOC) yayılır. Bu uçucu organik bileşikler canlılar için toksik yapıdadır ve çoğunlukla kansorejen etkidedir. Bu bileşikler yakıt emisyonlarındaki kimyasallarla aynı özelliktedir ve birçok kişide deri tahrişi ve astım krizine yol açarlar.

Yanan parafin mumu, toksik kimyasallar salmasının yanı sıra havada saatlerce kalabilen partiküller ile kurum üretmektedir. Bu partiküller akciğerlere nüfuz ederek kan dolaşımına alınırlar. Bu durum astım, alerji, solun yolu hastalıklarının yanı sıra felç, kalp krizi ve hatta kanser ile ilişkili olabilmektedir.

 

soyalı mumu

KOKULU MUMLARIN GİZLİ TEHLİKELERİ

Mum üreticileri tarafından soya mumu olarak adlandırılan hidrojene soya yağı, mum üretiminde parafin mumuna yenilenebilir ve biyolojik olarak parçalanabilir bir alternatiftir. Soya mumu, yanma sırasında kurum ve potansiyel olarak zararlı organik uçucular (akrolein, formaldehit ve asetaldehit) üretme eğilimi açısından araştırılmıştır. Balmumu ve parafin mumları referans olarak kullanılmıştır. Parafin mumlarının yanmasından önemli miktarda kurum üretildi, ancak soya mumu mumlarından çok az veya hiç gözlenmedi. Parafin mumlarla karşılaştırıldığında, soya mumu mumları önemli ölçüde yavaş bir oranda yanmış ve daha az hava gerektirmiştir. Yanan parafin mumlarının dumanlarında az miktarda formaldehit tespit edildi ve sonuçlandı. Bununla birlikte, formaldehit, soya ve balmumu mumlarının kromatogramlarında bulunan zirveler, işlenmemiş maddeye benzer veya biraz daha yüksektir. Soya mumu mumları balmumu mumlarına benzer yanma özellikleri sergilediğinden, soya mumu mum uygulamalarında umut vaat eder. *

 

* “Combustion characteristics of candles made from hydrogenated soybean oil”

Journal of the American Oil Chemists’ Society

 

soyalı mum

Sentetik Kokular

Kokulu mumlardaki sentetik kimyasal kokular ve boyar maddeler, oda sıcaklığında dahi, havaya tehlikeli düzeyde toksik bileşikler salar. Bu zararlı kimyasallar baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve alerjik semptomlara yol açabilmektedir.

Kurşun Fitiller

Sentetik kokulu mumlarda kullanılan fitilin sertliğini uzun süre koruyabilmesi için kurşun kullanılmaktadır. Fitilin yanmasıyla birlikte havaya kurşun salınımı gerçekleşir. Bu da sağlığı olumsuz yönde etkileyen bir diğer etkendir.

 

soyalı mum

 

soyalı mum

 

GÜVENLİ ALTERNATİF: AROMATERAPİ MUMU

Kokulu mumları kullanmamak gerektiği mum severleri umutsuzluğa düşürmesin. Sağlığa zarar vermediği gibi aksine faydası olan mumlar da var! Bunları aromaterapi mumu olarak adlandırmak mümkün.

 • Bitkisel bir mum kullanmak: Soya mumu, karnauba mumu, kandelila mumu, Hindistan cevizi mumu… Pek çok bitkisel kaynaklı, doğal oluşan mumlar bulunmaktadır. Bunlarla yapılan mumları solumanın sağlığa zararı tespit edilmemiştir. Vegan ürün elde etmeyi sağlarlar. Bunun yanı sıra içeriğindeki anti-bakteriyel içeriklerle ortamın havasını temizlemek ve dezenfekte etmek mümkün olmaktadır.
 • Hayvansal bir mum kullanmak: Balmumu! Doğal ve sağlığa zarar vermeyen mum deyince akla gelen bir diğer alternatif ise balmumu mumlarıdır.
 • Koku için uçucu yağ kullanmak: Diğer adı esansiyel yağ olan uçucu yağlar, doğal mumları kokulandırmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Aromaterapi mumu, parafin mumlara göre ortama daha az oranda koku verir. Uçucu yağların ortak özelliği, hepsinin anti-bakteriyel özellikte olmasıdır. Ancak doğal olan her şey, herkes için iyi değildir! Özellikle hamileler ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler uçucu yağları kullanırken daha dikkatli olmalıdırlar.
 • Renk için renk veren aromatik yağ kullanmak: Bazı sabit yağlar renklidir. Muma doğal yolla renk vermek için sabit yağlardan da faydalanmak mümkündür.
 • %100 pamuk fitil kullanmak: Doğal mumların en önemli özelliği ise fitilinin %100 pamuktan olup, kurşun içermemesidir.

Günlük yaşantımızda camı olmayan havalandırma sistemli ofisler, filtrelerinin ne kadar sürede temizlendiği bilinemeyen klimalar, kaloriferler, sentetik yer döşemeleri havayı solurken toksik madde emilimini artırmaktadır. Bunlar olurken bir yandan bedenimiz ve ruhumuz için daha iyisini bulmaya özen göstermeliyiz. En azından bir noktadan yakalayabilmeliyiz ferahlığı. Bu noktada sentetik kokulu mumlar kullanmaktansa soyalı mum ya da balmumu mumları tercih edilebilir.

Soyalı mumlar iç hava kalitesini iyi yönde etkilerler. Sentetik kokulu mumlarda olduğu gibi havaya zehirli madde salınımı yapmazlar.

 

Aromaterapi Mumu Faydaları

Aromaterapi mumu, bitkilerden elde edilen aromatik yağlarla yapılır. Bu sayede bitkinin sahip olduğu özellikleri de taşır.

 • Aromaterapi mumu, içerdiği anti-bakteriyel uçucu yağlar sayesinde havayı temizler.
 • Astım krizi yaşayanlar için doğal bir mum alternatifidir.
 • Yakıldığı zaman havaya zararlı bileşenler yaymaz.
 • Sentetik koku ve boya içermediği için baş ağrısına sebep olmaz.
 • Soyalı mumlar vegan ürünlerdir.
 • Özellikle buhurdanlıkta uçucu yağlarla kullanılan tea light soyalı mumlar, uçucu yağların etkisini arttırır.

 

soyalı mum

 

soyalı mum

 

Sağlıklı Soluma İçin Öneriler

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan mumu hayatımızdan çıkarmak mümkün olmayacaktır. Ancak sentetik kimyasallarla dolu mumları solumak yerine doğal ve zararsız alternatifleri kullanmak doğru olacaktır.

Havayı koklamanın güvenli yolları arasında,

 • Soyalı mum ya da balmumundan elde edilen mumları kullanarak iç hava kalitesini arttırabilirsiniz.
 • Uçucu (esansiyel) yağları buhurdanlığa koyarak havayı temizleyebilirsiniz. Uçucu yağların terapötik etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Portakal canlandırıcı, greyfurt konsantre arttırıcı, sedir öfkeyi azaltıcı, lavanta sakinleştirici, ıtır anksiyete azaltıcı etkidedir.
 • Tütsü yakarak da ortamı dezenfekte etmek mümkündür. Bitkilerin yaprak ve dallarından elde edilen doğal tütsüler, o bitkinin özelliklerini taşır. Ayrıca anti-bakteriyel özellikte olan bitkilerin ortamın havasını temizlemesini sağlar.
 • Açık hava yürüyüşleri yapmak da bedeni ve ruhu dinç tutar. İç mekanlardaki havayı temizlemenin yanı sıra belli aralıklarla, orman yürüyüşü yaparak çam kokularını derinlemesine soluyabilir; büyük şehir karmaşasında beyninizi şaşırtabilirsiniz!