Arap Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Doğal içerikli Jardin Naturel Arap Sabunu siparişi için tıklayınız.

Sabun, binlerce yıl öncesinden günümüze kadar gelmiş ve popülerliğini hiç kaybetmemiş sabundur. Her ne kadar kullanımı kolay, daha köpüklü, daha kokulu ürünler var olsa da sabun her zaman yerini korumayı başarmış. Çünkü insanlar en nihayetinde az çoktur kavramını benimsiyor ve aslında az ve sade olanın daha etkili olabileceğini fark ediyor. Sabun da öyle ya da böyle, her dönemde tekrar fark ediliyor.

Bu içerikte Arap Sabunu Nedir, Arap Sabunu Nasıl Kullanılır, Arap Sabunu Özellikleri, Arap Sabunu Hijyen Sağlar Mı, Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır, Arap Sabunu Faydaları Nelerdir, Arap Sabunu Saça Faydaları, Arap Sabunu Cilde Faydaları, Arap Sabunu Zararları, Arap Sabunu Nasıl Yapılır konularına yer verilmiştir.

Arap Sabunu Nedir?

Arap sabunu geçmişten günümüze gelmiş en sade sabunlardan biri, tıpkı kastil sabunu gibi. Arap sabununun en büyük farkı içeriğindeki yağlar ve yumuşak formudur. Kastil sabunu ağırlıklı olarak zeytinyağı içeriyorken gerçek arap sabunu ayçiçek yağı ağırlıklı oluyor.

Arap sabunu kökeni Halep’e dayandığı biliniyor ve bu bölgeden yayılıyor. Yumuşak formu ve seyreltme gerektirmesi zamanla daha az kullanılmasına neden olsa da artık gerçek ve sağlıklı temizliğin doğal sabunlarla yapıldığı fark edilmektedir. Özellikle salgın hastalıkların yayılması sabunun insan hayatındaki yerinin ne denli önemli olduğunu da vurgulamaktadır.

Arap Sabunu Nasıl Kullanılır?

Gerçek ve doğal arap sabunu jel formda bulunur. Jel arap sabunu kullanmak mümkün olsa da suyla seyrelterek kullanmak daha kolay bir kullanım sağlar.

Arap sabununu 1 ölçü arap sabunu, 3 ölçü su şeklinde sulandırarak sıvı sabun elde edebilirsiniz. Seyreltirken saf su ya da içme suyu kullanmak sabunun kalitesinin arttırır. Hatta dilerseniz içerisine %2-3 oranında, limon, biberiye, okaliptüs gibi ferahlık hissi veren uçucu (esansiyel) yağlar da eklenebilir. Hamilelerin uçucu yağ kullanımı sınırlıdır. Bu nedenle hamileler, emzirenler ve 1 yaşın altında çocuğu olanlar uçucu yağları doktorlarına veya aromaterapi uzmanlarına danışarak kullanmaya özen göstermelidirler.

Sabunun seyreltilmiş hali görseldedir.

arap sabunu

Arap Sabunu Özellikleri

Arap sabununun en önemli özelliği alkali madde olarak potasyum hidroksitin, yağ asitleri olarak da oleik asit ve linoleik asit (ayçiçek yağı)  içeriyor olmasıdır. Doğal ve gerçek arap sabunu formülü sentetik kimyasallar (köpürtücü, esans, kıvam verici, renklendirici…) içermez. Bunun yerine saf ve doğal uçucu yağlarla kokulandırmak mümkündür.

Arap Sabunu Hijyen Sağlar Mı?

Sabun, yağ asitleri ile alkali (kostik) bir maddenin tepkimesi sonucu oluşan bir maddedir ve temizleyici özelliği bulunur. Ayrıca sabunun pH değeri 8-10 aralığında olduğu için cildi ve yüzeyleri kirden arındırabilmektedir. Yüksek pH bakterilerin yüzeyden uzaklaştırılmasına olanak sağlar.

Arap sabunu da bir çeşit sabun olduğu için temizleyici özelliği bulunur ve hijyen sağlamak için kullanılır. Ancak doğal ve gerçek arap sabunu kullanmaya özen göstermek gerekir.

Egzamalı ciltler sentetik kimyasal içeren temizlik malzemelerini rahatlıkla kullanamadıkları için arap sabunu egzamalı ciltler için oldukça kullanışlı bir alternatiftir. Cilde zarar vermezken yüzeyleri kolaylıkla temizleyebilir.

Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?

Arap sabunu kullanım alanları arasında

  • Ev temizliği
  • Bitki temizliği
  • Cilt temizliği
  • Vücut temizliği
  • Saç temizliği
  • Mutfak temizliği
  • Araç temizliği
  • Çamaşır temizliği

Kısaca zehirsiz temizlik için yaşamın her alanında kullanımı mümkündür. Özellikle hassas ciltler için oldukça uyumludur.

Mutfak Temizliği

Mutfakta kullanım için sulandırılmasının yanı sıra sünger üzerine bir parça arap sabunu alıp köpürtmek yeterlidir. Arap sabunu özellikle çelik yüzeylerde ve cam bardaklarda hoş bir parlaklık sağlar. Durulama esnasında sıcak su kullanmak daha iyi bit etki yaratacaktır.

Bitki Temizliği

1 ölçü sabun 3 ölçü su şeklinde seyrelterek bitkinizin yapraklarına püskürtüp olası böceklenmelerden en sağlıklı şekilde kurtulabilirsiniz.

Çamaşır Temizliği

Arap sabunu ile çamaşır temizliği için kendi deterjanınızı tasarlayabilirsiniz.

5 litre suya 250 ml (1 su bardağı) arap sabunu ve aynı ölçüde çamaşır sodası eklenir. Dilerseniz güzel kokması için saf uçucu (esansiyel) yağ ekleyebilirsiniz. Lavanta yağı, portakal yağı, limon yağı sıklıkla tercih edilenler arasındadır. Ekleyeceğiniz yağların taşıyıcı yağ değil; esansiyel yani uçucu yağ olduğundan emin olmalısınız.  Uçucu yağların güzel kokularının yanı sıra temizleyici özellikleri de bulunmaktadır.

Ev Temizliği

Halı, koltuk, perde gibi tekstil yüzeylerde arap sabununu seyrelterek kullanabilirsiniz. Kirlerin kolaylıkla çıkmasını sağlarken yüzeylere zarar vermez.

Banyo Temizliği

Banyoyu en etkili şekilde ve zehirlenmeden temizlemek için yarım litre sıcak su içerisine yarım su bardağı sirke, 1 yemek kaşığı arap sabunu jeli, 1 tatlı kaşığı boraks ve 1 tatlı kaşığı çamaşır sodası ekleyip karıştırılır. Sprey şişeye koyulur ve banyo yüzeylerine püskürterek temizlik sağlanır.

Araç Temizliği

Arap sabununu araç koltuklarını yıkamak ve hatta aracın dışını yumuşak bir süngerle köpürterek yıkamak için de tercih edebilirsiniz. Böylece aracın çizilmesine ve zarar görmesine neden olmadan temizlik sağlanır.

 

arap sabunu

Arap Sabunu Faydaları Nelerdir?

Arap sabunu doğal bileşenlere sahip olduğu için cilde ve saça da faydalıdır. Arap sabunu faydaları aşağıda başlıklar halinde sunulmuştur.

Arap Sabunu Saça Faydaları

Arap sabunu saça kullananlar da oldukça fazladır. Saçın daha canlı, parlak ve gür görünmesine yardımcı olur. Doğal içeriğe sahip olduğu için saçların zarar görmesini engeller.

Saça kullanmadan önce suyla seyrelterek kullanmak daha keyifli bir deneyim sağlar. Sabun doğası gereği pH değeri yüksek bir madde olduğu için saça sabun uyguladıktan sonra pH değerini dengelemek gerekir. Bunun için doğal bir sirke veya hidrolatlarla (bitki suları) hazırlanan tonik kullanarak saçın pH değeri dengelenebilir. Daha sonra saça doğal yağlarla formüle edilmiş bir saç bakım yağı uygulanabilir.

Arap Sabunu Cilde Faydaları

Arap sabunu içeriğinde oleik asit ve linoleik asit bulunduğu için hassas ve kuru ciltlerde nemlendirme özelliği sağlar. Cildi temizlerken zarar vermez.

Makyajı çıkarmada etkilidir. Bir parça arap sabunu jeli kullanarak günlük makyajınızı rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Ancak gözlere kaçmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü her sabunda olduğu gibi arap sabunu da gözleri yakar.

Yağlı ve karma ciltlerde cildi temizlerken sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur. Böylece fazla yağlanmayı önler.

Doğal ve gerçek arap sabunu içeriğinde sentetik kimyasallar bulunmadığı için hassas ve egzamalı ciltler de rahatlıkla kullanabilmektedir.

Arap Sabunu Zararları

Arap sabununun bilinen bir zararı olmasa da kişiden kişiye göre alerjik durumu farklılık gösterebilir. Arap sabununa alerjiniz olup olmadığını anlamak için öncelikle bileğinizin iç kısmında, küçük bir bölgeye uygulama yapın. O bölgede kaşıntı, kabarma, sulanma gibi etkiler görülüyorsa arap sabunu kullanmamaya özen gösterin.

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi gereğinden fazla arap sabunu kullanmak da cildi tahriş edebilir.

Arap sabununu direkt güneş görmeyen, kuru ve temiz bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin.

Arap Sabunu Nasıl Yapılır?

Arap sabunu potasyum hidroksit ile ayçiçek yağınn kimyasal tepkimesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Üreticiler formülasyonlarında öne çıkacak değişiklikler yapsa da temelde bu iki malzeme yer almaktadır. Aşağıda arap sabunu yapımı ile ilgi kısa bir video yer almaktadır.

 

arap sabunu yapımı