9 Adımda Sağlıklı Yaşam

Diyet listeleri ile kilo vermek kısa vadede çözüm sağlasa da uzun vadede amaca ulaştırmayacaktır. Özel bir davet için vermeniz gereken 2 – 3 kilo varsa diyet listeleri ile zayıflama yöntemleri tercih edilebilir. Ancak sağlıklı bir beden ve güçlü kondisyon için sağlıklı yaşamayı hayatınıza katmanız gerekecektir. Sağlıklı yaşam, yalnızca zayıflamak için değil; sağlıklı kilo verme ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için tercih edilmelidir.

Çok fazla kilosu olan ve sağlık problemleri yaşayan kişilerin diyetisyen eşliğinde sağlıklı yaşama adım atmaları daha doğru olacaktır. Böylece vücudun kilo vermeye karşı gösterdiği tepki ve direnç kontrol altına alınabilir. Ancak diyetisyen tercih edecek vakti veya fırsatı olmayan kişiler de sağlıklı yaşama adım atabilirler. Herhangi bir vitamin eksikliğinizin olup olmadığı öğrenmek için kan tahlili yaptırmanızda fayda olacaktır.

  1. Güne erken başlayın

Erken kalkmak sağlıklı yaşamanın ve sağlıklı bir bedenin olmazsa olmazlarından biridir. Vücudumuz yüzyıllardır güneşe endeksli hareket eder. Güneşin doğuşu ile güne başlayıp batışı ile beslenmeyi sonlandırmakta fayda olacaktır. Bu yaşam düzeni kişinin psikolojisine dahi olumlu katkı sağlar. Güne erken başlamak için erken yatmak gerektiği zaten herkes tarafından bilinir. Uykuyu yeteri kadar almaya özen göstermelisiniz.

  1. Hareket berekettir

Çok klasik olsa da bu kuralı muhakkak dikkate almak gerekir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmanın en önemli özelliği, vücuttaki kasları yeteri kadar çalıştırmaktır. Çalışmayan kaslar bir süre sonra körelir ve çeşitli ağrı ve hastalığa neden olurlar. Bunun için gün içerisinde mutlaka hareket etmeye özen göstermek gerekir.

30 dakikalık açık hava yürüyüşü, evde YouTube vasıtasıyla uygulanacak aerobik, egzersiz, zumba gibi aktiviteler tercih edilebilir. Fırsatı olanlar için spor salonları da doğru tercih olacaktır. Egzersizleri düzenli yapmaya özen göstermek gerekir. Haftanın yalnızca 1 günü, saatlerce hareket etmek fayda sağlamayacaktır. Bunun yerine haftanın 3 – 4 günü 30 – 60 dakika kadar periyodik şekilde hareket etmeye özen göstermek gerekir.

  1. Doğru ve sağlıklı beslenin

Öğünlerinizde sağlıklı besinler tercih etmeye özen göstermelisiniz. Bunun için işlenmiş ve paketli gıdalardan uzak durmak gerekir. Akşam saatlerinde daha hafif yiyecekler tercih edebilirsiniz. Meyve tüketimini akşam saatlerine bırakmamak gerekir. Protein, yağ ve karbonhidrat eksiklerinin giderilmesi için dengeli şekilde beslenmek gerekir. Tereyağı, zeytinyağı gibi doğal ve sağlıklı yağlar tüketmeye özen göstermek gerekir.

  1. Ev yapımı gıdalar tüketin

Hazır gıdalardansa ev yapımı ürünler tüketerek daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz. Özellikle yoğur, kefir ve ekmek gibi gıdaların ev yapımı olmasında fayda vardır. Ev yapımı gıdalarda koruyucu ve katkı malzemeleri olmadığı için vücuda zararlı bir madde girmeyecektir.

  1. Kötü alışkanlıklardan uzak durun

Sağlıklı bir beden için alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak oldukça önemlidir. Özellikle organ yağlanmalarının önüne geçmek için alkol tüketimini sınırlandırmak ve hatta hiç tüketmemek gerekir. Asitli içecekler de mide ve kalp için olumsuz etkiler oluşturur. Bu nedenle alkol, sigara, asitli içecek, kutu meyve suyu gibi ürünleri tüketmemeye özen göstermek gerekir.

  1. Bol su tüketin

Gün içerisinde yeteri kadar su tükettiğinizden emin olmalısınız. Yetişkin bir bireyin gün içinde tüketmesi gereken su miktarı ortalama 2 – 2,5 litre kadardır. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan suyu karşılamak ve organların düzenli şekilde işlemesine olanak sağlamak mümkün olacaktır.

  1. Stresi kontrol altına alın

Stres, hayatta kalmamız için ihtiyaç duyulan en önemli gereksinimlerden biridir. Stresi tamamen hayatımızdan çıkarmamız mümkün değil. Ayrıca bunun doğru olmadığı da savunulmaktadır. Çünkü stres, beynin olaylar karşısındaki savunma mekanizmasıdır. Ancak stresle başa çıkabilmeyi öğrenmemiz gerek. Bunun için çeşitli hobiler edinmek, sosyal ilişkiler kurmak, sokaktaki bir hayvanı beslemek, bir fidan dikmek iyi gelecektir.

  1. Beyninizi kullanın

Evet, beyin kullanmak içindir. Çeşitli bulmacalar çözerek, tiyatro oyunlarına giderek, mantık oyunlarına katılarak, kitap okuyarak beyninizi geliştirmeye devam etmelisiniz. Beyin her daim gelişime açık ve açtır. Onu beslemek ise sizin elinizdedir.

  1. Gülümseyin

Hayat herkes için zorluklarla dolu. Ancak herkes kendi dünyasında başrolü oynuyor. Her şeye rağmen gülümsemeyi ve olaylara pozitif bakmaya çalışmayı unutmayın. Her gün alışveriş yaptığınız marketteki kasiyere halini hatırını sorun. Önce kendiniz için!