Yağlı Şişe Nasıl Temizlenir?

Soğuk sıkım, doğal yağları muhafaza etmenin en güvenli yolu koyu renk cam şişe kullanmaktır. Cam şişenin koyu renkli olması yağın ışıktan etkilenmesini engeller. Cam ise sağlıktır. Doğal hammaddelerden elde edildiği için gıda saklamaya uygundur. Ancak yağ şişesi temizliği oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Özellikle dar ağızlı cam şişelerin temizlenmesi için özel çaba gerekir. Yağlı şişelerin temizlenmesi zor olsa da imkansız değildir. Bunun için birkaç püf noktası bulunmaktadır.

Bu içerikte yağ şişesi temizleme, yağdanlık nasıl temizlenir, yağdanlık nasıl yıkanır konularına yer verilmiştir.

Yağ Şişeleri Nasıl Temizlenir?

Yağlı şişe temizliği için deterjan kullanmak çoğunlukla fayda vermez. Cama yapışan yağı sökmek için oldukça güçlü bir sentetik kimyasal kullanmak gerekir. Ancak yemek yapılan mutfakta sentetik deterjanların kullanılması sağlık açısından zararlıdır. Bunu yerine arap sabunu kullanarak da yağlı şişelerin temizliği sağlanabilir. Arap sabunu hassas ciltlere bile uygun olan doğal içerikli temizleme ürünüdür. İçeriğindeki bileşenler yağı ve kiri çözmede oldukça etkilidir.

Yağlı şişelerin temizliği için aşağıda diğer öneriler yer almaktadır.

 

Yağlı Şişeler Nasıl Temizlenir?

Yağlı şişe temizliği için ihtiyaç duyulan malzemeler;

  • Pirinç
  • Karbonat
  • Sirke
  • Su

Yağdanlık temizliği için cam şişenin içerisine bir miktar pirinç eklenir. Pirinç miktarı şişenin %25’lik bir kısmını kaplamalıdır. İçerisine bir tatlı kaşığı karbonat ve şişenin yarısına gelecek kadar sirke ve su karışımı eklenir. Şişenin ağzını kapatıp birkaç dakika şişe çalkalanır.

Püf nokta: Yağlı şişeye eklediğiniz su sıcak olmamalıdır. Sıcak su yağın pişip cama yapışmasına neden olur. Yağdanlık temizliği sırasında soğuk su kullanılmalıdır.

Yağ Şişesi Nasıl Temizlenir?

Yağ şişesinin temizlemenin bir başka yöntemi ise kahve telvesi kullanmaktır. Malzemeler;

  • Kahve telvesi
  • Limon suyu
  • Su

Bu yöntemde de soğuk su kullanılmalıdır. Kahve tüketiminden sonra artan telveleri bir kapta suyla karıştırıp şişeye aktarabilirsiniz. Ardından şişe iyice çalkalanarak kahve telvelerinin yapısı ile yağların yerinden oynaması sağlanır.

Su ve limon suyu karışımı şişenin yarısına gelecek miktarda olmalıdır.

Boş cam şişeyi ister mutfakta, ister hobi odanızda farklı bir amaçla, isterseniz kuru bitkiler için vazo olarak kullanabilirsiniz.

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği

yağlı şişe temizliği