Tonik Ne İşe Yarar? Cilt Toniği Faydaları Nelerdir?

Tonik, cildin nemlenmesinde ve tonlanmasında önem taşır. Cildin olması gereken pH değeri 5,5’tir. Tonik kullanımı, pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Arındırıcı özelliği ile bakterileri ciltten uzaklaştırarak sivilce oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Cildin derinlemesine temizlenmesini sağlar.

Tonik kullanımı cilt temizliğinin devamı niteliğindedir. Cilt bakımı işlem basamaklarından en önemli aşamalardan biridir. Cildin temizlenmesini tamamlar ve cilde nem kazandırır. Ardından ihtiyaca göre cilt serumu ya da krem uygulanabilir.

Cilt toniği kullanmadan önce toniğin doğal içeriğe sahip olduğundan emin olmak gerekir. Hidrolat adı verilen bitki suları ve uçucu yağlarla formüle edilen tonikler cildin yapılanması, nemlenmesi ve beslenmesi için oldukça elverişlidir. Günlük kullanım için içeriğinde sentetik kimyasalların bulunmadığı; bitkisel bazlı tonikler tercih edilmelidir.

 

Tonik Faydaları

  • Cildin pH seviyesini dengeler.
  • Sebum üretiminin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Cildi detoksifiye ederek mikroplardan arındırır.
  • Cildi toparlayarak gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.
  • Sivilce oluşumunu azaltır.
  • Cildi nemlendirir ve besler.
  • Çok yönlü özelliği sayesinde boyun, kulak kepçesi, koltuk altı gibi bölgelerde kullanımı uygundur.
cilt toniği
cilt toniği

Tonik Nasıl Kullanılır?

Tonik sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanılabilir. Cildi temizledikten sonra bir pamuğa dökülen arındırıcı tonik ile cilt temizlenir. Günün biriken kirini ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizlemede etkilidir.

Bitki sularıyla hazırlanan tonikler her kullanımdan önce çalkalanmalıdır. Kullandıktan sonra cildi doğal içerikli bir nemlendirici ile nemlendirmek gerekir.

Bitkisel tonik içeriğinde esansiyel (uçucu) yağlar bulunduğu için gözle temasından kaçınmak gerekir.