Sivilce Maskesi İçin Doğal Tuz Kullanımı

Tuz maskesi ciltteki akne ve siyah nokta sorunlarından kurtulmak için tercih edilen doğal yöntemlerden biridir. Ciltteki ölü hücrelerin atılmasında etkili olan doğal tuz maskesi, içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde cildin beslenmesine de yardımcı olur. Cilt hücrelerinin çoğalmasına katkı sağlayarak yaşlanma etkilerini yavaşlatır. Böylece daha canlı, diri ve sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün olur.

Bu doğal yüz maskesi erkek kullanıcılar için de oldukça uygundur. Her yaştaki insanın rahatlıkla uygulayabileceği tuz maskesi, cildin elastik yapısını da destekler. Böylede pürüzsüz ve güçlü bir cilt yapısı ortaya çıkar.

Bu içerikte tuz maskesi nedir, tuz maskesi ne işe yarar, tuz maskesi nasıl kullanılır, Jardin Natural Tuz Maskesi, tuz maskesi nasıl yapılır, tuzun cilde faydaları, tuzun cilde zararları , tuz cildi beyazlatır mı konuları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tuz Maskesi Nedir?

Tuz maskesi, içeriğinde doğal tuz bulunduran bir çeşit cilt maskesidir. Pütürlü yapısı ile ciltteki ölü hücrelerin atılmasında da etkili olan doğal tuz maskesi, kan akışını hızlandırdığı için selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Erkekler için yüz maskesi önerileri arasında yer alan tuz maskesi, cildin nemlenmesini ve beslenmesini sağlar. Ayrıca ciltte bakteri oluşumunu önleyerek cildin akne ve siyah noktalardan arınması için tercih edilir.

Tuz maskesi kullanırken doğal, yani işlenmemiş tuz kullanılması tavsiye edilir. Doğal tuz, %40 sodyum ile %60 klordan oluşan bir mineraldir. Kimyasal formülü NaCl olan tuz, doğal olarak elde edildiğince cilt bakımı için oldukça etkilidir.

Tuz, içeriğinde sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum minerallerini içermektedir. Sivilcelere kesin çözüm olarak tuz maskesi tercih edilmesi oldukça etkili bir yöntemdir. Cildi dış etkenlerden korumaya yardımcı olan tuz, ciltte matlık, kuruluk, kızarıklık, sivilce, çatlak, selülit ve siyah nokta gibi cilt sorunları ile başa çıkmayı kolaylaştırır. Kimyasal işlemlerden geçmemiş olan doğal tuz, sivilce lekelerine çözüm önerisi de olmaktadır.

Tuz Maskesi Ne İşe Yarar?

Tuz maskesi, ciltteki bakterilerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak akne oluşumunu önleyen bir alternatiftir. Cilde tuz uygulanması, o bölgede hipertonik bir ortam oluşturur. Aşırı yoğun olan bu ortam, ciltte bulunan suyun tuz tarafından emilmesini sağlar. Böylece gözenekler kurur. Ciltteki zararlı bakteriler, suyun emilmesiyle birlikte yaşam ortamlarını kaybederler. Böylece cilt yüzeyine barınamayacak hale gelirler. Bu da akne oluşumunu önler ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

Tuz ile uygulanan yüz maskesi, anti bakteriyel özelliği ile akne ve siyah nokta oluşumunu engellemesinin yanı sıra ölü hücrelerin atılmasında da oldukça etkilidir. Ciltteki kan akışını hızlandırarak deri elastikiyetinin artmasını ve selülit probleminin giderilmesini sağlar. Cilde doğal tuz ile masaj yaparak ölü hücrelerden arınmak mümkündür.

Tuz Maskesi Nasıl Kullanılır?

Tuz maskesini evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi doğal içerikler üreten markalardan da temin edebilirsiniz. Jardin Natural Doğal Tuz Maskesi ile cildinizdeki sivilce ve siyah nokta sorunlarından kurtulmanız mümkün olacaktır.

Jardin Natural Tuz Maskesi bir miktar temiz su ile karıştırılarak kullanılır. Yüz için 1 çay kaşığı Jardin Natural Tuz Maskesi, 1 çay kaşığı temiz su ile karıştırılır ve cilde uygulanır.

​Maskenin içeriğinde bulunan doğal bileşenlerin etkisini göstermesi adına 7 – 15 dakika kadar maskenin ciltte bekletilmesi önerilir. Hassas cilde sahip kişiler tuz maskeni ciltlerinde 7 dakika; yağlı ve akneli cilde sahip kişiler tuz maskesini ciltlerinde 15 dakika kadar bekletebilirler. Daha sonra cilt, temiz su ile yıkanır. Yıkama işlemi esnasında maskeyi çıkarırken, yüzünüzü ıslatıp parmak uçlarınızla masaj yaparak çıkarabilirsiniz. Böylece ürünün peeling özelliğini arttırmak mümkün olur.

Kuru ve hassas cilt tipine sahip olanlar maskeyi haftada en fazla 2 defa, yağlı cilt tipine sahip olanlar ise en fazla 3 defa uygulayabilirler. Maske tüm cilt tipleri için uygundur.

Jardin Naturel Tuz Maskesi içeriğinde beyaz kaolin kili, kırmızı Fransız kili, Tuz Gölü doğal tuzu ve toz haline getirilmiş hatmi çiçeği bulunur.

 • Beyaz kaolin kili, aknelerin kurutulmasında etkili doğal bir malzemedir. Ciltteki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlayan kaolin kili, cildi aynı zamanda besler. Hassas cildin yatışmasını sağlar ve ölü hücrelerin ciltten uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Kırmızı Fransız kili, ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak canlı ve parlak bir görünüm sağlar. Ciltteki dokunun güçlenmesini ve hücre oluşumunu destekler. Güneşin verdiği hasarları onarmada etkilidir.
 • Doğal Tuz Gölü tuzu, ciltte bulunan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olarak akne oluşumunu durdurur. Cilde uygulanan tuz, ciltte hipertonik bir ortam meydana getirir. Bu aşırı yoğun ortam, ciltteki suyun tuz tarafından emilerek gözeneklerin kurumasına yardımcı olur. Ciltte bulunan zararlı bakteriler, yaşam ortamlarının kuruması nedeniyle cilt yüzeyine barınamayacak duruma gelirler. Böylece bakterilerin akne oluşumu engellenerek pürüzsüz bir cilt sağlanır.
 • Hatmi çiçeği, bakteriyel enfeksiyonla savaşarak ciltteki yaraların onarılmasını ve lekelerin iyileştirilmesini sağlar.

 

Tuz Maskesi Nasıl Yapılır?

Evde tuz maskesi yapmak isteyen kişileri 1 bardak ılık suya 3 yemek kaşığı doğal tuz ekleyip erittikten sonra ciltlerini bu su ile temizleyebilirler. Böylece tuzun etkilerini görmek mümkün olacaktır. Yüz maskesi uygulamalarında süreklilik önemli olduğu için düzenli aralıklarla uygulanması tavsiye edilir.

Ciltteki ölü hücrelerden arınmak için doğal tuzu zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak cildinize masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamaları cilt hassasiyetinize göre haftada 1 ile 3 defa uygulayabilirsiniz.

Tuzun Cilde Faydaları Nelerdir?

Tuzun cilde faydaları oldukça fazladır. Yüz maskesi için tercih edilen doğal tuz, cildin doğal şekilde beslenmesine ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Tuzun cilde faydaları aşağıda yer almaktadır.

 • Çatlamış olan cildin nemlenmesine yardımcı olur.
 • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Ciltteki gözenekleri temizler.
 • Gözeneklerin kurutulmasına yardımcı olur.
 • Cildi nemlendirir ve derinlemesine besler.
 • Sarkma ve kırışıklık gibi yaşlanma etkilerini yavaşlatır.
 • Cilde yumuşak bir his kazandırır.
 • Ciltteki hücrelerin çoğalmalarına yardımcı olur.
 • Cildin elastikiyetini arttırarak genç ve diri kalmasına yardımcı olur.
 • Ciltte selülit oluşumunu önlemeye destek olur.
 • Kuru ve hassas ciltlerin yatışmasında yardımcı etki sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak cilde pürüzsüz bir görüntü canlılık katar.
 • Ciltte meydana gelen kaşıntıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Ciltte bulunan hafif lekelerin giderilmesinde etkilidir.
 • Ciltteki zararlı bakterilerin yaşam ortamını engelleyerek sivilce oluşumunu önler.

Tuzun Cilde Zararları?

Yüz maskesi kullanacak kişiler tuz cilde zarar verir mi sorusunun cevabını da merak etmektedir. Tuz maskesi içeriğindeki tuz, doğal ve işlenmemiş tuz olursa zarar verme ihtimali düşer. Ancak unutmamak gerekir ki doğal kozmetik ürünlerinde de hassasiyet yapma ve tahriş etme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Tuz da gereğinden fazla kullanılırsa cildin tahriş olmasına neden olabilir.

Ciltte yanma, kızarıklık ve cilt yanığı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu durumların yaşanmaması adına tuz maskesini önerildiği şekilde kullanmak gerekir. Kontrollü kullanım ile tuzun cilde faydalarından yararlanmak mümkün olacaktır.

Tuz Cildi Beyazlatır Mı?

Doğal tuz, ciltteki hafif lekelerin giderilmesinde etkili olmaktadır. Ciltteki gözenekleri derinlemesine temizleyen tuz maskesi, cilde canlılık, ışıltılı ve parlaklık kazandırır.