Pirinç Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Pirinç Sabunu Nedir?

Pirinç sabunu, etken madde olarak pirinç ve pirinç yağı olarak da bilinen pirinç kepeği yağı kullanılarak yapılan bir sabun çeşididir. Pirinç A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra içerdiği protein, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, demir gibi mineraller sayesinde saç ve tırnakların parlak; cildin canlı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Pirinç sabunu, pirinç lapası, pirinç tozu ve pirinç yağı gibi pirinç türevlerinden elde edilen bir sabundur. İçeriğinde parfüm, kimyasal köpürtücü, kimyasal renk verici maddelerin bulunmaması halinde cilt ve saç için oldukça faydalıdır. Pirinç sabunu, leke sabunu olarak da bilinmektedir.

Derideki hiperpigmentasyon, normal melanositlerden çok fazla melanin üretilmesi sonucu ile ortaya çıkan anormal cilt koyulaşması durumudur. Ciltteki bu lekeler çoğunlukla enflamasyon nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Vücudun verdiği bu savunma tepkisi, ciltte lekelerin oluşmasına zemin hazırlar.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt lekeleri nedenleri arasında güneşin zararlı UV ışınları başta gelir. Güneşten gelen ve insan derisi için zararlı olan UVA ve UVB ışınları, ciltte lekelerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra fototoksik etkisi olan yağların cilde uygulanıp güneş ışığına çıkılması da cilt lekelerinin nedenleri arasındadır. Fototoksik yağlar arasında limon yağı, portakal yağı, bergamot yağı, kantaron yağı gibi yağlar bulunmaktadır. Bu yağları kullandıktan sonra güneş ışığına maruz kalmamak gerekir. Bu nedenle gece kullanılmaları tavsiye edilir.

Melanin sentezi sırasında tirozinaz enzimi görev alır. Tirozinaz enziminin yükselmesi, ciltte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu durumda cilt lekeleriyle savaşırken amaç tirozinaz enziminin çalışmasını yavaşlatmak olmalıdır. Pirinç yağı, tirozinaz enziminin yavaşlamasına yardımcı olan yağlardan biridir.

Pirinç kepeği yağı, deri altındaki mikrosirkülasyonda oldukça etkilidir. Böylece ciltte oluşmuş olan lekelerin açılmasına yardımcı olur.

Pirinç sabunu kullanmadan önce, sabun içeriğinde zehirli kimyasalların olmadığından emin olmak gerekir. Parfüm (esans), SLS (köpürtücü), sentetik renklendiricilerin kullanıldığı sabunlar yerine, doğal ve el yapımı sabunlar tercih edilebilir.

Pirinç Sabunu Faydaları Nelerdir?

  • Pirinç sabunu, güçlü bir leke giderici sabundur.
  • Pirin kepeği yağı, genetiğiyle oynanmamış nadir gıdalardan biridir. Böylece oldukça etkili bir pirinç sabunu ortaya çıkarır.
  • Omega 9 bakımından zengin olan pirinç sabunu, güçlü bir antioksidandır.
  • Güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olur.
  • Pirinç yağının alerjen etkisi oldukça düşüktür. Bu sayede pirinç sabunu pek çok kişi tarafından kullanılabilmektedir.
  • Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak cildin canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.
  • Pirinç sabunu içeriğinde bulunan pirinç tozları, ciltte peeling etkisi yaratır.
  • Ciltteki iltihapların giderilmesine yardımcıdır.
  • Saçların güçlenmesinde etkilidir.

Pirinç Sabunu Cildi Kurutur Mu?

Pirinç sabunu, eğer doğru şekilde formüle edilmişse cildi kurutmaz. Bunun için içeriğinde insan sağlığına zararlı kimyasalların bulunmamasına dikkat etmek gerekir. Doğal pirinç sabunu içerisinde, sabunlaşma reaksiyonu sonucu oluşan gliserin korunmuş olmalıdır. Sabun içeriğindeki gliserin, sabundan ayrıştırılmadığı için cildi kurutma etkisi bulunmayacaktır.

Pirinç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Pirinç sabunu suyla köpürtüldükten sonra ya da suyla ıslattıktan sonra direkt olarak cilde uygulanır. Dilerseniz bir dakika kadar ciltte bekletebilirsiniz. Daha sonra ılık su ile cilt durulanır. Sabunu her gün kullanmak mümkündür.

Pirinç Sabunu Zararları Nelerdir?

Pirinç sabunu, kaliteli yağlarla ve doğru bir formülle üretildiği takdirde cilt için herhangi bir yan etki bulundurmamaktadır. Doğal pirinç sabunu bebekler, hamileler ve emziren anneler için de uygun bir sabundur.