Lavanta Sabunu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı, aromaterapinin temelini oluşturur. İlk olarak 1920 yılında, Dr. Rene-Maurice Gattefosse tarafından, bir kaza sonucunda, lavanta uçucu yağının faydaları ortaya çıkmıştır. Laboratuvar çalışmaları sırasında kolunu yakan Dr. Gattefosse, yakınında bulunan malzemeyi su zannederek koluna sürmüştür. Ancak koluna sürdüğü maddenin su yerine lavanta uçucu yağı olduğunu ve bu yağın yanığa çok iyi geldiğini kısa sürede fark etmiştir. Bunun üzerine çeşitli analizler yaparak yağların rahatsızlıklar ve hastalıklar üzerindeki etkilerini araştırmıştır.

Lavanta uçucu yağı, bitkinin çiçeklerinden buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilir. Bu yöntemle elde edilen yağlarda yüksek oranda linalol ve linalil asetat yer almaktadır. Bu da uçucu yağın, insan vücudu üzerindeki olumlu etkilerini desteklemektedir.

Uçucu yağlar sabit bir yağla seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Ancak lavanta uçucu yağı öyle bir yağdır ki, seyreltilmeden dahi kullanılabilmektedir. Bu da lavanta uçucu yağının aromaterapideki yerini sağlamlaştırmaktadır.

Lavanta sabunu ise lavanta yağından elde edilen bir sabun çeşididir. Özellikle içeriğinde zehirli kimyasalların bulunmadığı, doğal lavanta sabunu cilt için etkili bir anti-bakteriyel özelliktedir.

Lavanta Sabunu Nedir?

Lavanta sabunu, içeriğinde lavanta maserat yağının ve lavanta uçucu yağının bulunduğu bir sabun çeşididir. Lavanta maserat yağı ise, kurutulmuş lavanta çiçeklerinin tercihen zeytinyağında, belli koşullarda, bekletilerek demlenmesiyle elde edilen bir yağ çeşididir. Maserat yağ ile uçucu yağların sahip olduğu özellikler farklıdır ve her ikisinin etkileri de çeşitlilik gösterir. Lavanta sabununda hem uçucu yağı, hem de maserat yağını kullanarak etkisini arttırmak mümkündür.

Lavanta Sabunu Ne İşe Yarar?

Lavanta sabunu, anti-bakteriyel, anti-fungal, anti-septik ve anti-aging özelliklere sahip, kıymetli bir sabundur. Özellikle içeriğinde köpürtücü (SLS vb.), kimyasal renklendirici, güçlü koruyucu (paraben), parfüm (esans), alüminyum oksit, etilendiamin tetraasetik asit (EDTA) barındırmayan, tamamen doğal yöntemlerle yapılmış bir lavanta sabunu cilt için oldukça etkilidir.

Lavanta sabunu, akneli, sivilceli ve lekeli ciltlerin iyileşmesinde tercih edilmektedir. Lavanta yağının sahip olduğu özellikler sayesinde, ciltteki lekelerin giderilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra yaşlanma etkilerini de azaltabilmektedir. Lavanta sabunu, düzenli olarak kullanıldığında ciltteki etkileri gözle görülür şekilde ortaya çıkar.

Özellikle yağlı, karma ve akneli ciltler için lavanta sabunu biçilmiş bir kaftandır. Bunun yanı sıra olgun ciltler de gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Ancak lavanta yağına bir alerjinizin olup olmadığını anlamak için öncelikle bileğinizin iç kısmında denemek daha faydalı olacaktır.

Mikrop ve bakteri öldürücü özelliği olan lavanta sabunu, saç temizliği için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Lavanta Sabunu Faydaları Nelerdir?

Lavanta sabunun hem cilt hem de saç için faydaları oldukça fazladır. Doğal lavanta sabunu düzenli kullanıldığında, bu etkileri görmek mümkün olacaktır.

Lavanta sabununun cilt için faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Sivilcelerin kurumasına ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olur.
 • Zona hastalığı tedavisinde tercih edildiği bilinmektedir.
 • Ciltteki yağ üretimini dengelemeye çalışır.
 • Ciltteki ölü hücrelerin atılmasına olanak sağlar.
 • Lavanta sabunu ile duş alarak cildin kuruması engellenebilir.
 • Hasar görmüş cildin onarılmasına yardımcı olur.
 • Ciltteki lekelerin giderilmesinde etkilidir.
 • Ciltteki yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
 • Lavanta sabunu inflamasyonu önleyerek ağrılı sivilcelerin iyileşmesine destek olur.
 • Anti-bakteriyel özelliği sayesinde ciltteki hücrelerin kendini yenilemesine yardım eder.
 • Cildi yaşlanma belirtilerine karşı korumada etkilidir.

Lavanta sabununun saç için faydaları aşağıda sıralanmıştır.

 • Saçtaki derisindeki kepek ve kuruluğun önlenmesine yardımcı olur.
 • Böcek kovucu özelliği ile saçta meydana gelen sirkelerin giderilmesinde etkilidir.
 • Saçın doğal bir canlılık kazanmasına ve parlamasına olanak sağlar.
 • Duş esnasında kullanılan lavanta sabunu, bedenin rahatlamasında da etkilidir.

Lavanta sabunu, sahip olduğu karakteristik kokusu sayesinde kişinin rahatlamasına ve huzur bulmasına yardım eder. Depresyon, sinir hali gibi durumlarda lavanta yağının koklanması rahatlatıcı etki yapabilmektedir. Bu nedenle lavanta sabunu da sakinleştirici özellik taşır.

Lavanta Sabunu Nasıl Kullanılır?

Lavanta sabununu yüz, saç ve vücut için kullanabilirsiniz. Lavanta sabunu kullanımı için sabunu ıslatıp köpürttükten sonra cilde veya saça sürüp 1 dakika kadar bekletmek yeterli olacaktır. Ardından bol su ile yıkanır ve temiz bir havlu ile cilt veya saç kurulanır.

Lavanta sabununun ömrünü uzatmak adına kuru yerde muhafaza etmeye özen göstermek gerekir.

Lavanta Sabunu Nasıl Yapılır?

Lavanta sabunu içeriğinde lavanta maserat yağı ve lavanta uçucu yağının yanı sıra, Hindistan cevizi yağı, hint yağı, palm yağı gibi yağlar da bulunmaktadır. Doğru oranlarla ayarlanarak oluşturulan sabunlaşma tepkimesi sonucunda ortaya etkili bir sabun çıkar.

Lavanta sabunu yapılırken sabunlaşmanın dışında fazladan yağ da eklenirse, cilt için çok daha faydalı bir sabun oluşur. Fazladan eklenen yağın özellikle lavanta yağı olması önemlidir.

Lavanta sabunu içeriğinde kullanılan yağların kalitesi, o sabunun kalitesini de doğrudan etkiler. Bu nedenle lavanta sabununu güvenebileceğiniz bir yerden almanız faydalı olacaktır.

Lavanta Sabunu Zararları Nelerdir?

Lavanta sabunu, her cilt tipi için uygun bir sabundur. Özellikle doğal olarak , kaliteli yağlarla üretilmiş bir lavanta sabununun herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hassas cilt tipi dahi kullanabilir.

Ancak lavantaya karşı alerjisi olan kişilerin bu sabunu kullanmaması gerekir. Kişinin lavantaya karşı alerjisinin olup olmadığını anlamak için lavanta uçucu yağını veya lavanta bitkisini bileğin iç kısmına sürüp birkaç dakika beklemek gerekir. O bölgede şişlik, kızarma, kabarma gibi durumlar gözlemlenirse lavanta içeren ürünlerin kullanılmaması gerekir.