Kokedama Nedir? Kokedama & Wabi-Sabi

Koke-dama, bir Japon bitki sanatıdır. Yosun-topu anlamına gelir ve bitkinin saksıya ihtiyaç duymadan yaşamasına olanak sağlar. Tıpkı bonsai bitki sanatında olduğu gibi kokedama sanatında da bitkinin kökleri önem taşır.

kokedama
Fittonia Kokedama | Jardin Naturel

Kokedama Tarihçesi

Kokedama tarihçesi 17. yüzyıla dayanır. Bu dönemde bir yerden bir yere seyahat etmek durumunda kalan Japonlar bitkilerini nasıl taşımaları gerektiği konusunda zorlanırlar. Çünkü saksılarla taşınan bitkiler bir süre sonra saksıdan ayrılmakta ve kökleri zarar görmekteydi. Ayrıca bitkiyi saksıyla taşımak, fazladan yük anlamına da geliyordu. Bu durumu kolaylaştırmaya çalışan Japonlar, bitkileri saksısından çıkarıp toprakla birlikte yosuna sarmayı düşündüler ve uygulamaya geçtiler. Bitkilerin bu şekilde oldukça derli toplu taşınmalarının yanı sıra bitkiler üzerinde olumlu değişiklikleri de gözlemlediler. Estetik bir görünüme sahip olan yosun topları aynı zamanda bitkinin gelişimini de destekliyordu. Bunu gözlemleyen Japonlar yosuna sardıkları bitkileri sanata dönüştürmeye karar verdiler ve bu sanat günümüze kadar ulaştı.

kokedama
Chamaedorea Elegans Kokedama | Jardin Naturel

Wabi-Sabi Nedir?

Kokedama, Japon felsefesi “Wabi-Sabi”nin bir yansıması olarak görülmektedir. 16. yüzyılda benimsenmiş olan wabi-sabi yaşam felsefesi, kusurları sevme ve kabullenme temeline dayanır.

Kokedama, tüm doğallığıyla kusurları olan, ancak bu sayede mükemmel görünen, müthiş bir bitki sanatıdır.

Gerçek güzelliği görmeye engel olan maddi bağımlılıklardan kurtulmayı amaçlayan wabi-sabi, geçici olan güzelliklere bağlanmanın doğru olmadığını savunmaktadır.

kokedama
Crassula Ovata Kokedama | Jardin Naturel

Sakin kıyıların felsefesi olarak tanımlanabilir. Sert kuralları yoktur ve ılımlı olmayı hedefler. Maddi güzelliklerin aksine, iç güzelliği görebilmeye odaklanır. Wabi-sabi doğayı, insanı, duyguları sıcaklıkla sarmalayan; şükrü ön planda tutan derin bir yaşam felsefesidir. Bu nedenle içselleştirip hayata dönüştürülmesi pek de kolay olmamaktadır. Ancak her insanın bir köşesinden kolaylıkla tutabileceği bir yaşam felsefesidir.

kokedama
Fittonia Kokedama | Jardin Naturel

İnsanı ve doğadaki tüm canlıları sahip oldukları kusurlarıyla kabullenmek gerektiğini savunan wabi-sabi, sadeliğin ve yaşıyor olmanın en büyük zenginlik olduğunu dile getirmektedir.

kokedama
Chamaedorea Elegans Kokedama | Jardin Naturel

Kokedama ve Wabi-Sabi

Günümüzde pek çok alanda wabi-sabi felsefesinden destek alınmaktadır. Kokedama bitki tasarım sanatı da bunlardan bir tanesidir.

Kokedama sanatında aynı toprağa hem bitki hem de yosun tutunur. Her ikisi de birbirlerini oldukları gibi kabul ederek uyum ve hoşgörü ile yaşarlar. Birbirlerini kabullenmeleri, gelişimlerini olumlu yönde destekler.

kokedama
Kokedama Sulama | Jardin Naturel

Kokedama Nasıl Sulanır?

Kokedama bitkisini sulamak için su dolu bir kaba kokedamayı yerleştirmek gerekir. Boyun kısmına kadar suya batmış olan kokedama yaklaşık 5-10 dakika kadar suda bekletilir. Bu süreçte suda minik kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıkların oluşumu tamamen durana kadar bitki suda bekletilmelidir. 3 sulamada bir bitki suyuna besin takviyesi yapılabilir.

kokedama

Kokedama Bakımı Nasıl Olmalı?

Kokedama bitkisini ortalama 10 günde (yazın haftada 1, kışın 2 haftada 1) bir sulamak yeterli olacaktır. Yosunların daha canlı görünmesi için 2-3 günde bir yosunların üzerine su püskürtülebilir. Kokedama bitkisinin sevdiği alana göre gölge veya aydınlık alanda konumlandırmak mümkündür.

Direkt güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir. Kokedama için ideal sıcaklık 18 – 22 santigrat derece arasıdır.