Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Kış aylarında sağlıklı beslenme konusu, hastalıkların da önüne geçmek adına önem taşır. Mevsim değişikliği, dengesiz beslenme, şehir yaşantısı ve stres bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilmektedir. Bu da vücudun hastalıklara elverişli olmasına yol açar. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak adına sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermek gerekir.

Beslenme, vücudun hastalıklarla, dış etkenlerle ve stresle baş edebilmesi için dikkate alınması gereken en önemli konulardan biridir. Kış aylarında havanın da soğumasıyla birlikte hastalıklardan korunmak adına sağlıklı beslenme konusuna özen göstermek gerekir. Sağlıklı beslenme şekli kilo vermek isteyen kişilerin yanı sıra kilosunu koruyup sağlıklı kalmak isteyen kişilerin de dikkate alması gereken bir konudur. Peki, kış aylarında beslenme nasıl olmalıdır?

Kışın Yetişen Meyve ve Sebze Tüketmek

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek oldukça önemli bir detaydır. Yaz aylarında konserve haline getirilen meyve ve sebzeler, her ne kadar ev yapımı olsalar da mevsiminde tüketilmedikleri için vücuda yeterli kazancı sağlayamamaktadır. Kış aylarında kış meyve sebzelerini, yaz aylarında ise yaz meyve sebzelerini tüketmeye özen göstermek gerekir.

Kışın yetişen meyve ve sebzeler aşağıda sıralanmıştır;

Sebzeler: Karnabahar, havuç, Bal kabağı, lahana, yer elması, pırasa, Brüksel lahanası, kereviz, pazı, karalahana, ıspanak, brokoli, kara turp, kırmızı turp, beyaz turp, Japon turp, pancar, defne yaprağı, roka, marul, şalgam, soğan, sarımsak, biberiye, tere, maydanoz, mantar…

Meyveler: Ayva, elma, nar, mandalina, portakal, muz, armut, kivi, kestane, greyfurt…

Doğal Antibiyotik Tercih Etmek

Soğan, sarımsak gibi güçlü antibiyotik özelliği olan gıdaları mümkün olduğu kadar sık tüketmeye özen göstermek gerekir. Bulaşıcı ve bakteriyel hastalıklardan korunmak için soğan sarımsak tüketimi önemlidir.

Soğanın faydalarından yararlanmak için soğanı suda haşlayıp, aç karnına, suyunu tüketmek de mümkündür. Sarımsağın faydalarından yararlanmak için de taze sıkılmış limon suyunda rendelenmiş sarımsakları bekletip bu şekilde tüketebilirsiniz. Düşük tansiyon sorunu ve mide problemi olan kişiler limon tüketimine dikkat etmelidirler.

Kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilen bir diğer besin ise mantardır. Özellikle kasım, aralık aylarında yetişen mantarları tüketmek faydalı olacaktır.

Sources of Vitamin C – oranges, strawberries, red and green capsicum peppers, dark leafy green, parsley, broccoli, paw paw and kiwi fruit – for healthy diet and slimming program.

C Vitamini Depolamak

C vitamini bakımından zengin olan besinleri tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirmek de mümkündür.

C vitamini hangi besinlerde bulunur;

Portakal, greyfurt, limon, ananas, karnabahar, karalahana, kivi, maydanoz, biber, çilek ve brokolide bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

Probiyotik Alımına Özen Göstermek

Vücuttaki bağırsak florasını güçlendirmenin en etkili yollarından biri aktif kültür içeren besinleri tüketmek olacaktır. Ev yapımı yoğurt ve ev yapımı kefir tüketmek, sağlıklı beslenmenin en önemli parçalarından biridir. Yoğurt ve kefirin ev yapımı olması, içeriğinde herhangi bir koruyucu ve katkı maddesi olmaması adına önemlidir. Normal beyaz ekmek yerine ev yapımı ekşi mayalı ekmek tüketmek daha doğru olacaktır.

Zerdeçal ve Zencefil Tüketimini Arttırmak

Kış aylarında zerdeçal ve zencefil tüketmek, vücuttaki serbest radikallerin kontrol altına alınmasında oldukça etkilidir. Bu baharatları doğal balla karıştırıp tüketebileceğiniz gibi yemeklerinize de ilave edebilirsiniz. Bunun yanı sıra evde chai tea latte gibi baharatlı, sütlü içecek hazırlamanız da mümkündür.

Protein Tüketimine Önem Vermek

Kış aylarında yeteri kadar protein aldığınızdan emin olmalısınız. Bunun için haftanın 3 – 5 günü beslenme programınıza hayvansal protein içeren gıdaları eklemeyi ihmal etmemelisiniz. Haftalık et tüketiminde balık, kırmızı et ve tavuk eti çeşitli alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Et tüketimi çinko eksikliğinin giderilmesinde de etkin rol oynar. Çinko eksikliğini önlemek adına kafein içermeyen yeşil ve siyah çay da tüketilebilir.

Lifli Gıdalar Tüketmek

Lif bakımından zengin olan gıdaları tüketmek hem uzun süre tokluk hissi sağlayacak, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Yulaf ve arpa gibi lifli besinleri tüketerek çeşitli hastalıklardan korunmak mümkündür. Bağışıklığın artmasına yardımcı olan lifli gıdalar, yaraların iyileşmesinde de oldukça etkilidir.

Lifli gıdaları 2 kategoride toplamak mümkünüdür.

  • Çözülebilen lifler (kan şekerini ve kolesterolü dengeler)
  • Çözülemeyen lifler (sindirim sistemi sorunlarını giderir)

Lifli meyveler hangileridir;

Dut, avokado, armut, kuru incir, taze incir, Hindistan cevizi…

Lifli sebzeler hangileridir;

Bamya, bezelye, enginar, şalgam, kabak, Brüksel lahanası…

Lifli baklagiller hangileridir;

Mercimek, nohut, kuru fasulye ve çiğ kuruyemişler…