Güneş Kremi Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Güneş Kremi Ne İşe Yarar?

Yaz/kış güneş kremi kullanmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Güneş kremi, içeriğindeki etken maddeler sayesinde güneşten gelen ve ciltte lekelenmeye neden olan UVB ışınlarını yansıtır. Güneşten gelen UVA ışınları ise alt deride tahribata yol açar. Ancak UVA ışınlarını engellemek için güneş kremlerinin yapabileceği pek de bir şey yoktur. Bunun için en etkili yöntem, güneş ışınlarının şiddetli olarak dünyaya ulaştığı 11.00 – 15.00 saatleri arasında çok fazla güneşe maruz kalmamaktır. Bu süreçte uzun kollu giysiler tercih etmek; güneş gözlüğü, şemsiye ya da şapka kullanmak doğru olacaktır.

Güneş Kreminin Faydaları Nelerdir?

Doğal güneş kremi, içeriğinde çinko oksit minerali ve saf yağlar bulunduran doğal bir güneş koruyucu üründür. Çinko oksit minerali, UVB ışınlarının ciltten yansımasını sağlayarak cildi bu ışınlardan korur. UVB ışınlarının cilde ulaşması, ciltte leke ve tahribata yol açar. Bu da ciltte erken yaşlanma belirtilerine sebep olabilmektedir.

Güneş kremleri, cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyarak cildin daha sağlıklı ve canlı kalabilmesini hedeflemektedir.

Güneş Kreminin Zararları Nelerdir?

Kozmetik ürünlerde kullanılan çeşitli kimyasallar, güneş kremleri sağlıklı mı sorusunu beraberinde getirmektedir. Güneş kremlerinde oksibenzon, parabenzoik asit (PABA), EDTA gibi kimyasallar bulunmakta ve bu maddelerin günümüzde insan sağlığını tehdit ettiği tartışılmaktadır. Güneş kremlerini güneşin zararlı ışınlarından korunmak için kullanırken, farklı hastalıklara davetiye çıkarmak çok da hoş olmasa gerek. Bu nedenle doğal ve sağlıklı olanı tercih etmek faydalı olacaktır.

Günümüzde doğal güneş kremi tercih ederken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de, çinko oksit mineralinin nano partikül olup olmadığıdır. Doğal güneş kremi, non-nano (nano olmayan) çinko oksit içermelidir. Nedir bu nano, non-nano çinko oksit?

Çinko oksit mineralinin güneşin zararlı ışınlarını yansıttığı bilinince güneş kremlerinde kullanılmaya başlanmış. Ancak ciltte bıraktığı beyaz tabaka, estetik olarak onay alamamış. Bu nedenle çinko oksit mineralini nano parçacıklara ayırarak, cilde uygulandığında şeffaf görünüm alması sağlanmış.

Peki, bunun ne zararı olabilir? Nano parçacıklar, cilt tarafından emilir ve vücut sistemimize karışarak toksik etki oluşumuna neden olur. Bu da insan sağlığını olumsuz etkiler. Bu sebeple, güneş kremlerinde, nano parçacıklara ayrılmamış, yani non-nano çinko oksit kullanılması önemlidir. Çünkü bizim için ürünün estetikliğinden ziyade, sağlığa zarar vermeyen; bilhassa faydalı olması daha önemlidir.

Güneş Kremi Nemlendirici Olarak Kullanılır Mı?

Doğal içerikli ve non-nano çinko oksit bulunduran, saf yağlarla harmanlanmış bir güneş kremi, cildi nemlendirme özelliğine de sahiptir. İçerisindeki doğal bitkisel mum ya da balmumu sayesinde, nemin cilde hapsolmasına yardımcı olur.

Güneş Kremi SPF Kaç Olmalı?

Günümüzde güneş kremleri ile ilgili bir diğer tartışma konusu ise bu SPF değerleridir. SPF değerinin yükselmesi, cildi UVB ışınlarından korurken, güneş kreminin engel olamadığı UVA ışınlarına cildin daha fazla maruz kalmasına sebep olur. Çünkü kişi, yüksek SPF değerine güvenerek daha fazla güneş ışığına maruz kalabilmektedir. Ancak bu esnada güneş kreminin engel olamadığı UVA ışınları cilt tarafından emilir. Bu da tartışmalı bir konuya dönüşmektedir.

Güneş Kremi Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Kozmetik ya da gıda için herhangi bir ürün alırken içerik okumayı alışkanlık haline getirmekte fayda var. Özellikle bebekler için üretilmiş olan pek çok kozmetik ve gıda ürününde oldukça şaşıracağınız çeşitli kimyasallar bulunabilmektedir. Bilinçli tüketici olmak uzun vadede kazandırır.

Güneşten korunmak adına nano olmayan çinko oksit mineralli, doğal bir güneş koruyucu tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğru ve dengeli beslenmeyi de ihmal etmemek gerekir. Vücudun ihtiyacı olan yağ, protein ve karbonhidrat doğru oranlarda alındığında, vücut güneş ışınlarına karşı daha dirençli olabilmektedir.

Vücudu hem içten hem dıştan en sağlıklı besinlerle beslemek, en etkili yatırımınız olacaktır.