Aydınlatıcı Nasıl Seçilir?

Parıltılı ve etkileyici bir görüntü için makyaj hilelerini göz ardı etmemek gerekir. Özellikle aydınlatıcı kullanarak hem doğal, hem de oldukça dikkat çekici görünebilirsiniz. Ancak bu görüntünün estetik olması için aydınlatıcıyı doğru yere, doğru şekilde uygulamak önemlidir. Ten rengine uygun bir aydınlatıcı kullanmaya özen göstermek gerekir. Peki, aydınlatıcı seçimi nasıl olmalıdır?

Aydınlatıcı Nasıl Seçilir?

Işıltılı bir makyaj ve sağlıklı görünüm için aydınlatıcı rengini ve formunu doğru belirlemek gerekir. Aydınlatıcılar toz/pudra, stick, likit formlarda satışa sunulmaktadır.

  • Likit aydınlatıcı, kuru cilt tipine sahip kişiler için tavsiye edilir.
  • Toz/pudra aydınlatıcı, yağlı – karma cilt tipine sahip olanlar için uygundur.
  • Stick aydınlatıcı, kremsi yapısıyla daha çok kuru ciltler için önerilir.

Aydınlatıcı, ışıkla birlikte yansıyan ve ışığa göre varlığını belli eden uygulamadır. Yanlış aydınlatıcı uygulamaları aşırı parlamalara ve yapay görüntülere neden olacaktır. Disko topuna dönmemek için aydınlatıcıyı yeteri kadar kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yüzde aydınlatıcı kullanılabilecek bölgeler, çıkık bölgelerdir. Bunlar alın ortası, üst dudağın orta kıvrımı, burun ucu, elmacık kemiği, çene, kaş kenarları gibi bölgelerdir. Bu bölgelerin tamamına tek seferde aydınlatıcı uygulamak yerine, 2 – 3 bölgeye uygulamak yeterli olacaktır.

Ten Rengine Göre Aydınlatıcı Seçimi

Aydınlatıcı seçiminin temel mantığı, ten rengiyle uyumlu bir renk seçimidir. Bu doğrultuda açık tenli kişiler açık renkli aydınlatıcıları; koyu tenli kişiler ise koyu renkli aydınlatıcıları tercih edebilirler. Bu seçim, doğal bir görüntü elde etmeyi sağlayacaktır.

Beyaz Tenliler

Beyaz, inci pembesi ve krem renkli aydınlatıcıları tercih edebilirler. Işıltılı ve açık renkli aydınlatıcılar doğru tercih olacaktır.

Buğday Tenliler

Şeftali pembesi ve pembe tonlarındaki aydınlatıcılar buğday tene oldukça yakışır. Bu aydınlatıcılar cildin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayacaktır.

Esmer Tenliler

Bakır, kahve ve bronz renkli aydınlatıcılar tercih edilmelidir. Böylece doğal ve estetik bir sonuç ortaya çıkacaktır.