Allık Nasıl Sürülür?

Allık nasıl sürülür sorusu pek çok kadın için merak edilenler arasındadır. Allığı doğru yere, doğru şekilde uygulayarak profesyonel makyaj görüntüsü elde edebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Yüze canlılık ve tazelik kazandırmak için allık kullanımını önemsemelisiniz.

Allık Fırçası Nasıl Olmalı?

Allık kullanırken öncelikle doğru makyaj fırçası seçtiğinizden emin olmalısınız. Büyük makyaj fırçaları, allık sürmek için uygundur. Ancak açılı fırçalar, allığın çok daha estetik bir şekilde uygulanmasını sağlar. Makyajda en önemli ayrıntı gölgelendirmeyi doğru yapmaktır. Açılı fırçalar da makyaj malzemesinin ciltte degradeli bir şekilde yayılmasını sağlar. Bu da homojen olmayan, doğal bir görüntü ortaya çıkarır.

At kuyruğundan ya da keçi kılından yapılan fırçalar, allık sürmek için idealdir. Fırçanın eğimli oluşu, doğal bir sürüm sağlar. Cilt sağlığını korumak için allık fırçasını düzenli olarak, her 2 – 3 kullanımda bir yıkamaya özen göstermek gerekir.

Allık Fırçası Nasıl Yıkanır?

Allık fırçasını yıkamak için bebek şampuanı, beyaz sabun, şampuan ya da anti bakteriyel sabun tercih edebilirsiniz. Allık fırçasını derinlemesine temizlemek için tırtıklı yüzeye sahip olan silikon ürünler de kullanılabilir. Gratis, Watsons gibi kozmetik mağazalardan silikon tırtıklı, fırça temizleyici aparatlardan satın alabilirsiniz.

Fırçaya şampuan döktükten sonra bu silikon aparata sürterek en derin yerlerdeki makyaj kalıntılarının temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Yıkama işlemini ne çok sıcak ne de çok soğuk suyla yapmak gerekir. En doğrusu sıcağa yakın ılık suyla yapmaktır. Böylece makyaj fırçasının zarar görmesi de engellenmiş olur.

Allık Nasıl Kullanılır?

Koyu renkli allıklar; elmacık kemiklerinin altına uygulanmalıdır. Elmacık kemiği altından, yanaklardan şakaklara doğru hafifçe uygulanması gerekir. Koyu renk allık, şakak kısmında daha yoğun; yanak kısmında ise daha az miktarda olmalıdır. Kahve, bakır, bronz gibi koyu renk allıklar daha çok yüze boyut kazandırmak için tercih edilir.

Açık renkli allıklar; elmacık kemiğinin hemen üstüne uygulanabilir. Allığın uygulandığı bölgenin burun kenarlarına mesafesi 2 parmak kadar olmalıdır. Allığın burun kenarlarına fazla yaklaşmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde dengesiz ve orantısız bir görüntü ortaya çıkar. Pembe, mercan, şeftali tonlarındaki açık renkli allıklar yüze canlılık kazandırmak için tercih edilmektedir.

  • Allık ile burun kenarları arasında iki parmak mesafe olmalıdır.
  • Canlı, sağlıklı ve genç görüntü için mercan, şeftali ve pembe renkli allıklar tercih edilmelidir.
  • İnce ve kadınsı bir yüz için toprak tonlarındaki koyu allıklar tercih edilmelidir.